Хигиенните правила се контролират от Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ). "Проверка ще бъде извършена, а резултати очаквайте още в петък", ангажира се шефът на ОДБХ д-р Маргарита Атанасова. Тя посочи, че по принцип регулярно се извършват проверки на заведенията за бързо хранене.
"При тях винаги има в наличност ръкавици за еднократна употреба, каквито трябва да се използват постоянно от работниците, приготвящи храната", коментира д-р Атанасова.
Разбира се, това дали тези хора наистина спазват хигиенните изисквания, като ползват предоставените им лични средства, или понякога си позволяват да пропускат тази стъпка, е въпрос на лично самосъзнание. А когато такова липсва, гражданите винаги могат да подадат сигнал в ОБДХ - Варна, и той ще бъде отработен.
"От друга страна не приемам наглия и безочлив начин, по който дюнерджиите в някои от заведенията просят бакшиша си. Чувал съм какви ли не изрази от тяхна страна. Когато дюнерът ти е 3,50 лева, те те питат: "4 лв. добре ли е, мой!?", или пък напоследък те питат дали да ти сложат допълнителни гарнитури като за 4 лв.", разказва още Дудински.
Варненецът не е съгласен с още една практика в заведенията за бързо хранене, която обаче е обичайна и в ресторантите, но никой не контролира този факт. "На ценоразписа са написани както цените, така и грамажът, но след като храната е готова, как да съм сигурен, че тежи толкова, за колкото плащам? Не вярвам отново да съм единственият, който е получавал дюнер, който дори да не се доближава до заветните 350- 450 грама, и т.н. Смятам, че е редно да им се повдигне под въпрос това, че нямат електронен кантар, както е при сладоледите. Все пак, щом са обявили даден грамаж, то трябва и да докажат, че ти продават определеното количество", допълва Дудински.
Източник: в. "Народно дело"