Години след трагедията все още няма наказани за смъртта на Гергана

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:08 / 15.11.2011
2087
След вчерашните разпити на последните свидетели по делото за нелепата смърт на 22-годишната студентка Гергана Велинова днес се очаква пред съда показания да започнат да дават експертите. Самото дело вече е към края си и има реален шанс почти 4 години след трагедията все пак да има наказани.

Младото момиче от Несебър си отиде от този свят по безумен начин - върху нея се стовари 20-тонна бетонна козирка. Трагедията се случи на 2 януари 2008 г. под един от блоковете на бул. "Осми приморски полк". Оказа се, че видеокамери са записали последните мигове от живота на момичето, но цели 2 дни тя стоя затрупана под тонове бетон, арматура и сняг.

Младото момиче първо завършило немската езикова гимназия в Бургас и след това било прието в Икономическия университет във Варна. Смъртта я застигна в четвърти курс в специалността "Счетоводство и контрол". Като студентка Гери специализирала в Германия по програма "Еразмус". През септември 2007 г. се прибрала в България да се дипломира. Във фаталния 2 януари тя пристигнала от родния си Несебър във Варна ранния следобед. На другия ден имала изпит по финансов контрол. Прибрала се в квартирата си, но след малко казала на хазяйката си, че излиза по домашно облекло до близкия банкомат да тегли пари, след това щяла да си купи нещо за ядене и да се прибере. След като момичето не се прибрало до полунощ, разтревожените хазяи звъннали на родителите му. А те се обадили на приятелите й и в полицията. Въпреки бушуващата снежна буря състудентите и приятелите й се захванали да я издирват. Звъняли й по телефона, обикаляли обичайните места, където ходела, претърсили целия град, но усилията им се оказали безрезултатни.

Впоследствие се оказва, че заради голямото количество паднал сняг рухнала първо козирката на Първа инвестиционна банка, която закачила и тази над офиса на "Райфайзен". Тоновете бетон лежаха на тротоара 2 дни, докато институциите си прехвърляха топката, обяснявайки, че друг трябва да разчисти мястото.

Чак на 4 януари служители на "Хидрострой" се захванали да разчистват бетонните отломки от козирката и едва тогава те се натъкнаха на зловещата гледка. Оказа се, че младото момиче е лежало цели 2 дни под руините, без никой да си направи труда да провери дали пък при падането на тоновете бетон не е пострадал човек. Според патолозите, правили аутопсия на тялото, момичето е загинало веднага под тежестта на козирката. Това обаче по никакъв начин не дава спокойствие на почернените родители и хилядите потресени от безотговорността на много държавни служители варненци. Чак след като беше открито тялото, разследващите се сетиха да проверяват записите от охранителните камери на близките банкови офиси. Оказа се, че 3 от тях са уловили последните мигове от живота на момичето. Има кадри, на които Гери преминава покрай офисите. Момичето било заснето секунда преди кабелите да бъдат прекъснати от падането на бетонната конструкция. Въпреки това обаче дълго време на варненци се обясняваше, че записите били гледани още първия ден след падането на козирката и на тях не се виждало да има затрупан човек, затова не били предприети бързи действия по разчистването.

Дълго време след трагедията институциите си прехвърляха вината, докато едва ли не се обясни на варненци, че виновни всъщност няма

Близо година след инцидента Варненската районна прокуратура обяви, че се оказало, че в България няма закон, който да регламентира отговорността за разчистването на отломки и издирването на пострадали хора под развалините. Всъщност службите се активирали единствено когато имало подаден сигнал от очевидец. В случая с Гери обаче никой не е видял момичето и затова то остана затиснато от 20 тона бетон цели 2 дни. След нарастващото недоволство сред варненци разследващите все пак внесоха искане да се търси отговорност от дежурния в отдел "Аварийно спасителна дейност", началника на същия отдел и директора на областната дирекция на "Гражданска защита". Според преценката на наблюдаващия прокурор именно тези хора не са отреагирали правилно при сигнала за бедствие. Държавните обвинители твърдят, че почистването на отломките на падналата козирка е следвало да се извърши спешно, защото със сигурност не би могло да се изключи наличието на затрупани хора, особено при положение, че няма очевидци на инцидента.

Самото разследване на инцидента продължи близо 2 години

През това време бяха назначавани много експертизи, някои инженери дори отказаха да дадат експертно мнение под клетва. В крайна сметка 2 години и 9 месеца след нелепата смърт на младото момиче делото за козирката убиец влезе в съдебната зала. Наблюдаващият прокурор Антоанета Генчева изправи 8 души пред съда и ги обвини в причиняване на смърт поради незнание и немарливо изпълнение на занятие. Максималната присъда, предвидена от закона по такова обвинение, е 5 години затвор.

Още преди да започне процесът, един от обвиняемите - шефът на софийската фирма "Валдо 90" ЕООД Татяна Николчева, призна вината си, прие всички факти, изнесени в обвинителния акт, и се съгласи на условна присъда с 3-годишен изпитателен срок. В същото време тя няма право да упражнява законно професията си. Според обвинениято нейната фирма трябва да изпълни специален детайл за укрепване на козирката, за което имало предварителен договор с банката, но изпълнението се забавило с повече от 7 месеца.

Останалите 7 обвиняеми все още чакат решението на първоинстанционния съд. Пред Темида са изправени семейство Васка и Владимир Рачеви, които са архитект-проектантите, изготвили чертежа на фасадата на банковия офис, който предвиждал поставянето на допълнителни детайли по козирката, като Рачев е изготвил и техническата документация, Кирил Видолов, проектант по конструктивната част на инвестиционния проект, Живко Николов - технически контрол, Наска Люцканова - участъков архитект, Станка Калчева - строителен надзор, и Паско Ташков - консултант по надзора. Според Варненската окръжна прокуратура именно тези хора с действията и бездействията си са виновни за трагичната смърт на младото момиче.

Повечето от експертите твърдят предварително, че срутването на бетонната скала било въпрос на време

Старата конструкция е строена още в години на развития социализъм, но оттогава не била нито ремонтирана, нито поддържана по някакъв начин. Ръждясалата арматура е товарена допълнително с облицовъчни плочи и реклами. Според една от експертизите две трети от арматурата била напълно ръждясала, затова бетонът се срутил под тежестта на падналия сняг.

60 свидетели и десетки вещи лица помагат на съда да открият истината за трагедията. Майката и бащата на Гери внесоха иск като граждански ищци и частни обвинители за 320 000 лева кръвнина.

Източник: в. Черно море


Виж коментарите (0)

Още по темата (40):
12.01.2017 Помните ли Гергана? Девет години от трагедията с козирката - убиец
08.06.2015 Обжалват присъди по делото за козирката-убиец
30.12.2014 Огромни късове бетон се срутиха от фасадата на сграда в центъра на Варна, по чудо няма жертви
09.12.2013 3 присъди по делото за козирката-убиец във Варна
10.04.2013 Отмениха оправдателните присъди по делото за козирката-убиец
15.10.2012 Потвърдиха оправдателните присъди по делото за "козирката-убиец"
Още новини от Новини от Варна:
580 години от битката при Варна: Парк-музей "Владислав Варненчик"...
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...
Стотици варненци останаха без вода заради аварии
РЗИ предупреждава: Водата на две места във Варна е с лошо качеств...
Катерачна боулдър среща се провежда в "Одесос"


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).