Големи транспортни компании се интересуват от концесионирането на пристанище Варна - запад

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
15:06 / 18.01.2013
2477
Големи транспортни компании от Германия, Холандия и Белгия се интересуват от концесионирането на пристанище Варна - запад. Това съобщи генералният директор на ДП "Пристанищна инфраструктура" Мирослав Петров, който беше на посещение в най-големите пристанища на трите страни - Дуисбург, Ротердам и Антверпен. По неговите думи кандидатите са огромни консорциуми, разполагащи със собствени товари, пристанищни оператори, спедитори. Той смята, че проявеният интерес е заради големите потенциални възможности на транспортното направление от порт Варна към тази част на Европа, което съвпада до голяма степен с коридор № 7 (Рейн - Майн - Дунав).

За интереса към концесионирането на варненския порт от страна на голяма международна компания потвърди и министърът на икономиката Делян Добрев. Инвестиционно намерение към пристанището било обявено по време на форума "Investing in Bulgaria - The strategic business destination in Central and Eastern Europe", който се проведе преди месец в Лондон.

Варна - запад разполага с 18 корабни места, 191 дка открити и 36 дка закрити складови площи. Повечето кейове са многофункционални и се използват за различни генерални товари. Пристанището разполага с големи свободни площи, на които може да се построят нови кейове и терминали. Всички корабни места и магазии са свързани с националната железопътна мрежа, което създава отлични условия за развитие на интермодалните превози. За съжаление, подготовката за отдаване на пристанището на концесия временно беше спряна за пореден път в края на миналата година. Тогава имаше само едно кратко съобщение от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС). Експерти от ведомството заявиха, че доскоро се е работило по предварителния анализ на базата, на който трябвало да се определи дали портът да бъде изцяло отдаден, или на части. Заради проблеми с обособяването на териториите за концесия обаче подготовката за отдаването на порта е временно спряна, обясниха от министерството. Нашите опити да получим допълнителна информация около възникналите проблеми със собствеността на територията на порта удари на камък. Никой от министерството и ДП "Пристанищна инфраструктура" не пожела да отговори.

Крайно лаконичен беше и кап. Данаил Папазов, изпълнителен директор на "Пристанище Варна" ЕАД. Нищо конкретно не мога да кажа за обявеното поредно временно спиране на подготовката за отдаване на концесия, тъй като ние не сме страна по този въпрос, обясни той.

Проверка установи, че в назначената работна комисия по подготвителния процес наистина не е имало представител от мениджмънта на варненския порт. На въпроса все пак какво е очакването му за концесионирането на пристанището кап. Папазов отговори , че това някога трябва да стане и добре ще е, ако се получи по най-добрия начин. В момента правило в Европа е дейности от публичния сектор да се отдават на различни частни оператори, като един от най-разпространените начини е чрез публично-частно партньорство (ПЧП). Така че ние не бива да страним от този начин за стопанисване и извършване на пристанищната дейност, заяви кап. Папазов.

По неговите думи пристанище Варна е много интересно, първо, защото е чисто индустриално, особено в частта му на Варна - запад. Не случайно там има силно преплетени отношения с девненските заводи. Дори бих казал, че ние сме естествено продължение на техните съоръжения, което не бива да остава встрани по простата причина, че става дума за основни товародатели, особено на Варна - запад, категоричен е шефът на "Пристанище Варна" ЕАД. Не е тайна, че големите девненски заводи плюс "Каолин", Сеново, формират 60 - 70% от дейността на порта, така че не можем да не вземем тяхното мнение при концесионирането на Варна - запад, подчерта кап. Папазов. После, там наистина има много чужда собственост - навремето пристанището е изградено със средства от план-сметката на СО "Девня", по която са строени и девненските заводи. Така че наистина има проблеми по собствеността, които трябва да бъдат изчистени. Има проблеми и по отношение на ПУП и съответно плановете за развитие на Варна - запад. Затова първо на дневен ред е решаването на въпроса със собствеността, след което да се пристъпи към изготвянето на ПУП и едва след това реално може да тръгне концесионирането на Варна - запад, каза още кап. Папазов.

И това не бива повече да се протака. Въпросът е решим, зависи от добронамереността на всички страни по процеса. Поне досега всички декларират такава добронамереност и, дай Боже, да има решение в близките месеци, допълни кап. Папазов.

Източник: в. "Черно море"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Митрофанова потвърди: Консулството на Русия във Варна продължава ...
Извънредна ситуация на летище Варна! Пренасочиха самолет към Бург...
Времето се влошава! Жълт код за опасно време във Варна утре
Катастрофа във Варна! На място на инцидента има линейка
Част от район във Варна остава без вода днес
Открадна мобилен телефон от игрална зала във Варна, арестуваха го...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).