Варненци публикуваха във фейсбук поредица от снимки както на сечището, така и на камиони, натоварени с дървесина. Въпросът, който те задават, е кой е разрешил тази сеч. От споменатите информационни табели става ясно, че на мястото работи частна фирма като изпълнител, а периодът, в който ще се режат дървета, е започнал на 18 януари и ще продължи до края на месец март. "До тази дата от гората няма да остане нищо!", коментират граждани.
Зам.-директорът на Държавно горско стопанство "Варна" Иван Иванов коментира за "Народно дело", че след като сечта е редовно обявена и съгласувана, тя е законна. Тя се извършва от частни фирми съгласно одобрени предварително стопански планове, които имат срок 10 години. Самото горско стопанство не съставя тези планове, стана ясно от думите на Иванов. Принципно обаче те могат да бъдат коригирани.
Въпреки че реакцията на гражданите отново се оказа по-бърза от тази на община Варна, такава също ще има. Кметът на "Аспарухово" Йордан Николов заяви, че е запознат с проблема, и сечта в района, и по-конкретно в местността Боровец, вече е обсъдена с централната администрация.
"Това е горски фонд и ние не го управляваме, но ще сигнализираме съответните институции", каза още Николов. Районният кмет беше категоричен, че общината е против сечта, особено след водното бедствие от миналата година. Становището на местната власт е, че дори да има рязане на дървета, това трябва да става много внимателно и прецизно, за да не създаде условия за ново бедствие.