Сгромолясването се случило в момента, в който жената излизала от помещението. Инцидентът станал само преди броени дни, коментира управителят на общинското ДКЦ д-р Таня Аврамова. Оказва се, че откъртилото се огромно парче от тавана на лекарския кабинет, далеч не е единствената опасност, която дебне екипа на заведението и пациентите. Тъй като покривът не е саниран, дъждовете се просмукват по таваните и стените на цялата сграда. Трагично е положението на четвъртия етаж, където мазилките падат поетапно, оголвайки ел инсталацията. Дъждовната вода капе върху пациентите в чакалните и същевременно мокри показалите се по стените жици. "Опитвали сме се да изолираме най-лошите участъци, но това според мен е невъзможно без основен ремонт", коментира д-р Аврамова.
Не само къртещата се заради влагата мазилка смущава ръководството на лечебното заведение. Съществува и реален риск от срутване на козирката на сградата. "Проблемът датира още от 2010 г., когато след трагичната смърт на студентката Гергана, която беше затрупана от паднала козирка в центъра на Варна, тогавашния кмет Кирил Йорданов поиска обследване на всички козирки на общинските сгради. "Беше изработена конструктивно-техническа експертиза със становище, че козирката се нуждае от ремонт и укрепване, като са дадени конкретни препоръки как да стане това. Във връзка с това становище през 2013 г. започнах преписка с "Инвестиционна политика" в община Варна, но за съжаление всички проекти по ремонта трябва ние да си ги заплатим, а те са на много висока стойност. Стигна се до там, че за да не създаваме допълнителна опасност, сме махнали централната табела на сградата. Това обаче не отменя вероятността тази козирка да се срути", коментира Аврамова.
Течовете по покрива също е скъпо да се отстранят. По сметки на общината са необходими около 80 000 лева, с каквито лечебното заведение не разполага. "Тази сграда е строена 1968 г. Последният ремонт на покрива е правен през 2011 г. по поръчка на община Варна. Още докато вървяха ремонтните работи, фирмата - изпълнител беше на мнение, че с отпуснатите от местната власт пари нещо сериозно не може да се постигне. И наистина само няколко месеца след ремонта, течовете се възстановяват и то с още по-голяма сила. "Преди този ремонт нямаше чак такива течове", коментира една от служителките.
Вследствие на всички тези проблеми, д-р Аврамова периодично пише докладни до различните дирекции на общината и до общинския съвет, но в крайна сметка пари реално за ремонти не се отпускат. "Добре, че тази сграда е добре построена, че е стабилна, защото ако беше от новото строителство...", лаконично коментира управителят докато показва пробойните в козирката на изхода. Дали пациентите се притесняват от подгизналата сграда, от кофите, в които капе дъжда и от санитарките, които неуморно въртят стирките, за да обират водата от подовете, за да не пострада някой - въпрос, на който никой не желае да даде откровен отговор. Това обаче са фактите - общинско здравеопазване в навечерието на 2015 г.