Граждани се обявиха против изграждане на дневен център за хора с увреждания във Варна, каква е причината?
Сериозен социален казус предизвика брожения във Варна. Близки на хора с увреждания и интелектуални затруднения се опасяват, че проектът за изграждане на дневен център за обгрижването им ще се провали. За проектирането му са нужни над 140 хиляди лева. Бюджетната комисия към Общинския съвет, обаче, отложи точката, с която парите трябваше да бъдат отпуснати. А за да се осигури и европейско финансиране, документите трябва да са готови до 31 октомври. Освен финансовите, пред проекта има и други пречки.
Намерението на Община Варна да кандидатства за изграждането на социални центрове в квартал “Възраждане" предизвика недоволството на част от живеещите там. Те започнаха и подписка, с която се обявиха против проекта.
"Моите съображения са следните - имаме деца, повечето семейства са млади и не желаем да се притесняваме за децата си, как ще се прибират", каза Мирослав Петров.
"Нямаме против самия център, но може би мястото му не е тук, защото той е точно на булеварда", смята Димка Димова.
"Мен лично ме е страх. Ако евентуално има хора с дълбока, тежка умствена изостаналост, какво правим, ако тези хора излязат и тръгнат из квартала."
Подписка, но за изграждането на социален комплекс, организираха и родителите на младежи с увреждания. За тях социалните центрове са единствената възможност децата им да получат дългосрочна и сигурна грижа.
"Синът ни е със Синдром на Даун, вече е на 19 и нямаме по принцип алтернатива. Сами го отглеждаме", споделя Рафаил Рафаилов - родител.
"Имам дъщеря на 30 години с церебрална пареза... Повечето родители сме вече на възраст, над 55-60-годишни. Необходими са не само социални центрове, но и други допълващи социални услуги", подчерта Диана Маркова - родител.
Изграждането на комплекс за социални услуги в квартал “Възраждане" ще осигури грижа за близо 60 души. Проектът чака и пари от Европа.
"Това е една възможност на Община Варна да получи финансиране по плана за възстановяване и устойчивост, целево - за изграждане на три социални къщички за хора с умствена изостаналост, трудно подвижни с придружители", обясни Николай Стефанов, председател на ПК "Финанси и бюджет".
Теренът в квартал “Възраждане" е избран според изискванията да се кандидатства за европейско финансиране.
"След много дълго търсене на имоти, в крайна сметка ни беше предложен този имот от общинска собственост, който е 6,6 декара. Имаме и становище от главния архитект, че имотът е подходящ, имаме и разрешение от Агенцията за качество на социалните услуги, от Министерството на труда, че имотът съвпада на всички изисквания", заяви Снежана Апостолова, зам.-кмет.
Мнозинството от членовете на финансовата комисия обаче решават точката за финансирането на комплекса да се отложи. И имат своите аргументи:
"Има подписка от граждани срещу изграждане на тези социални къщички, което може застраши това финансиране и да не успеем да изградим тези социални домове и ще е много жалко", подчерта пред БНТ Николай Стефанов.
Ще бъде ли даден шанс да го има този социален комплекс зависи единствено от общинските съветници във Варна.
"Хората с ментални затруднения не са опасни. Това са хора, които са много слънчеви, които не представляват никаква опасност за хората в квартала. Това, което много липсва и което е болката на майките, е заместваща грижа и когато един ден всички си отидем от този свят, какво се случва с тези хора", коментира Снежана Апостолова - зам.-кмет.
Сега остава общинската администрация да спази обещанието си и да кандидатства до 31 октомври за финансирането на проекта.