По данни на Българската стопанска камара, откакто са въведени минималните осигурителни прагове през 2003 година, страната ни е изгубила близо 7 млрд. лв. Причината за това е, че в по-голямата си част работодателите осигуряват на минимална заплата своите служители. Това заяви по време на провелата се във Варна кръгла маса "Данъчно и счетоводно законодателство - пречки и стимули пред бизнеса", зам.директорът на Националния осигурителен институт Весела Караиванова.
По думите й все още работниците се страхуват да потърсят своите права. Трябва да се пита откъде дадени служители имат средства да издържат семействата си и да теглят кредити, след като се осигуряват на минимална заплата, коментира Караиванова. Въпреки това тя оцени положително идеята за въвеждане на минималните осигурителни прагове. По думите й след като през 2003 г. масово работодателите са назначавали служители на 4-часов работен ден, като са ги осигурявали на минимална работна заплата, над 600 000 трудови договори са излезли на светло и събираемостта е скочила с 60 %. Между 2 и 3 % от Брутния вътрешен продукт на ЕС са данъчните измами в Евросъюза. Това съобщи на форума евродепутатът Биляна Раева.
Пред варненци тя разясни, че загубите от ДДС на Европейския съюз годишно са между 60 и 100 милиарда евро. Тези цифри могат да се сведат до минимум, ако в обединената общност се въведе единна система Еврофиск. По думите на Раева България е един от пионерите в нововъведенията, които е направила в данъчната си система. Ние сме една от първите страни, които използват електронно подаване на информация, касаеща данъчните задължения. Страната ни е една от малкото, които имат задължение за много бързо отчитане - до 14-то число след месеца, в който е станала данъчната случка. Имаме признанието за това, че ние сме едни от първите, така че въпросът вече е по какъв начин нашата система е отговорна към това, което трябва да се прави, добави евродепутатът.
Източник: БГНЕС |