© Арх. обединение | Противоречив проект за обновяването на центъра на Варна излиезе на бял свят.Проектът, който бе избран за изпълнение сред всички пет визии за създаването на т-нар. "пешеходен ринг" във Варна е разработен от архитектурното обединение "Одесос 2012", пише "Дневник". Той предвижда обособяването на четири пространства, оформени като площади с различна тематична насоченост. Първият , наречен условно "Духовност", е разположен в градинката зад Държавния архив и Окръжния съд във Варна. В настилката,п която ще бъде положена там трябва да бъдат вградени плочки с имената на всички православни храмове на територията на областта.
Плочки с имената на всички бележити варненци трябва да бъдат поставени и на централния пл. "Независимост". Там туристите трябва да могат да получават и базова информация за културно-историческите обекти във Варна.
Пространството в южния край на пл. "Независимост" трябва да бъде декорирано с кинетична скулптура.
Някогашният х-л "Мусала" и началото на търговския бул. "Княз Борис I" както изглеждат в момента.
Някогашният х-л "Мусала" и началото на търговския бул. "Княз Борис I", както би трябвало за изглеждат след завършването на пешеходния ринг.
Търговският бул. "Княз Борис I". Вдясно т.нар. "Дупка", която трябва да се превърне в музей на открито с 2.5 млн. лв. от държавния бюджет.
Третият площад трябва да се появи на кръстовището на бу л. "Княз Борис I" и ул. "Михаил Колони" (пред бившия ресторант "България"). В неговата настилка ще бъдат вградени плакети, съдържащи информация за стоте национални исторически обекта.
Бул. "Княз Борис I" и "Дупката" след реконструкцията, където ще бъдат разположени пейки и табла с туристическа информация.
Последният площад ще бъде обособен на друго кръстовище - там където бул. "Княз Борис I" се пресича с бул. "Сливница". Там в настилката ще бъдат "имплантирани" имената на всички световни столици. На визуализацията - кръстовището на бул. "Княз Борис I" и ул. "27 юли".
В приложената анкета, може да гласувате дали проекта ви харесва или не. |