© Varna24.bg | | Йордан Харасимов - Даката е бил заплашван нееднократно, твърдят хора от рибния бранш, които са били близки до убития. Мъжът, известен като Краля на рапаните, бе взривен в собственото си "Ауди А6" в морската столица. Според запознати през последните месеци Даката редовно получавал предупреждение от "доброжелатели", но никога не им е давал гласност. Затова пък често споменавал пред колегите си във фирмата и пред съпругата си Мария, че е притесняван. Седем месеца преди да посегнат на живота му, Даката дори пуснал жалба в Четвърто РПУ във Варна, след като получил директна заплаха от свой конкурент в рибния бизнес.Вражда с конкурент или кредит за половин милион евро е в основата на смъртта на Краля на рапаните? За заплахите към Даката рибари и рапанджии във Варна заподозряха дългогодишната му конкуренция в лицето на Любов Георгиева и нейната фирма "Електа" ЕООД. Според тях съпругът на Любов Владимир имал амбицията да вземе цялото родно Черноморско крайбрежие на концесия и да коли и беси в бранша. Двете фирми започнали този бизнес заедно и дори Даката е работел известно време за фирмата на Люба през 90-те години. След като Харасимов се отделил и поел по самостоятелен път, молдовката, както я знаят в бранша, не пропускала случай да го натопи. Това си спомни пред "Стандарт" един от хората, които първи са започнали бизнеса с рапани във Варна. В бранша не е тайна, че конкуренцията невинаги е била феърплей - Любов неведнъж му "уреждала" проверки през НАП, МВР и местната Агенция по рибарство. Въпреки това Даката, който бил по-отстъпчивият, накрая спретвал голяма софра и канел конкурентите на маса, за да заровят злото и да си вършат работата.
Напоследък взривеният бизнесмен, чиито кораби спират в канала под Аспарухов мост, отново имал проблеми със същите конкуренти за ползването на южния кей. Двете страни често сипели взаимни закани, но никой не може да каже, че подобни дребни спречквания са довели до бруталното убийство. Според по-информирани Даката е бил сред най-сериозните застъпници за поставянето на GPS устройства на всички кораби, занимаващи се с улов на рапани. Именно тази негова идея изострила отношенията му с конкуренцията.
Заговори се също, че Харасимов взел заем от 500 000 евро от свой близък приятел, свързан с клуба по борба "Локомотив 93", в който и двамата са в управителния съвет. Твърди се, че с тези пари Даката си е купил последния кораб и е ремонтирал флотилията си. Но версията, че заемът може да е причина за взривяването му, трудно ще издържи - знае се, че бизнесът му е много по-печеливш. През миналото лято и в края на годината корейски, а след това и японски представители сключили контракти с фирмата му за големи доставки, които да го осигурят финансово за години напред.
Възможно е обаче именно тук да е заровен ключът към загадката кой уби Даката, коментираха вчера брадясалите и сломени от мъка по приятеля си корави морски мъже. Те предполагат, че новите контракти, при все по-малкото количество рапани в морето и забраната за промишлен добив чрез тралене, са все предпоставки, които изострят конкуренцията. Друга не по-слаба версия на хората в бранша е, че с показността на убийството на Даката се цели сплашването на другите фирми на принципа "Казвам ти, дъще, сещай се снахо!". Кой и за какво плаши по този начин обаче трябва да установят разследващите. Затова и варненските бопаджии, работещи по случая, са разпитвали хората от всички конкурентни фирми в бранша, за да могат да сглобят сложния пъзел на престъплението. Засега около разследването цари гробовно мълчание. Окръжният прокурор на Варна Владимир Чавдаров отказва всякаква информация по разследването на убийството. Работи се по три версии - за неуредени бизнес отношения, за личен мотив и за нарушени икономически интереси.
Източник: в. "Стандарт" |