© Varna24.bg | | Хотелите от всички категории ще подлежат на препотвърждаване на тяхната категоризация на всеки пет години. Това е окончателният текст в новия Закон за туризма, който бе приет на МС и предстои да бъде гласуван от парламента, съобщи министърът на икономиката Делян Добрев. Досегашната практика бе категоризацията да е без давностен срок и само при установяване на нарушения от страна на проверяващ орган и ако издадените предписания не са спазени, да бъдат отнети звезди от категорията. За да плащат по-ниски налози, някои хотелиери сами намалиха категорията си, а тъй като ценообразуването е свободно, офертите им останаха същите. Това бе особено актуално за заведения по Черноморието, напомниха за "Монитор" от туристическия бранш. Затова съществуваше правило, че заведения към хотели не могат да са от категория по-ниска от една звезда от тази на самия хотел. От бранша до последно се надяваха, че срочната категоризация няма да влезе в сила. Министър Добрев уточни, че не става дума за излишно бюрократизиране на процеса, а всеки хотелиер ще може да подаде електронно заявление за подновяване на категоризацията, след което ще бъде посетен от експерти, които да направят задължителния одит. По думите на министъра туристическите обекти подлежат на амортизация и за да се запази тяхната категория, пет години е нормален срок, в който да се направи обновяване както на интериора, така и на обзавеждането. Овехтяването на местата за настаняване ще води до понижаване на тяхната категория, обясни Делян Добрев. Той поясни, че свои звезди ще получат и т. нар. апартхотели. Това са от апартаменти - самостоятелни сгради или в комплекси от затворен тип, които поради кризата никога не са продадени на очакваните купувачи. Сега в един комплекс част от жилищата са частна собственост, други са поделени между неколцина купувачи, трети се отдават на хотелски начала. Техните цени винаги са с около 15-30% по-ниски от тези на хотелите, но там гостите получават само частично, а не пълно хотелско обслужване. Няма проблем да бъде сертифициран цял комплекс или само отделни жилища, обясняват от бранша. Досега практика бе гости в такива апарт-хотели да лъжат, че не плащат за нощувка, а са гости на собствениците, и така не се дължаха налози за престоя им.Сред новостите е, че кметовете на населени места с туристически обекти могат да дават до две звезди за хотелско настаняване, каквито най-често се дават на, къщи за гости и семейни хотели и до три за заведения за хранене.
За първи път хората ще могат да си пазаруват ваканции и цели пакети по интернет от български туроператори и да са сигурни, че ваучерът им е валиден и законен, независимо дали са избрали почивка у нас или зад граница. Преди такава покупка обаче от Комисията за защита на потребителите (КЗП) напомнят, че клиентът трябва да провери регистрацията на туроператора в сайта на икономическото министерство. Възможно е електронните туроператори да работят само онлайн и да нямат физически офис, където да приемат клиенти, но са длъжни да дадат актуален адрес.
Сред новостите в туристическия закон министърът открои обособяването на туристически райони, което ще позволи те да участват на национални и международни борси с общ продукт, който разкрива всички възможности за отдих. По думите на Добрев туристическите центрове в страната не са отживелица, защото такива съществуват и в най-големите световни мегаполиси.
Източник: в. "Монитор" |