© Varna24.bg | | Храната, предлагана на подрастващите в детските кухни и яслите, може да се похвали не само с богатото си разнообразие, но и с това, че по химичен състав отговаря на всички норми за възрастовата граница от 9 месеца до 3 годинки. Това коментира инж. Елеонора Ангелова, която е ръководител-направление "Хранене" в "Стопанска и спомагателна дейност" ЕАД, Варна. За да се постигне този ефект, екип от експерти, сред които педиатър и самата инж. Ангелова, подготвят седмични менюта. В тях се изчисляват химичните стойности, за да е ясно с какво реално се хранят децата. "Така съставеното меню се проверява от лекар педиатър и се одобрява от прокуриста на дружеството. Въз основа на това управителите на детските кухни и ясли правят заявки към доставчиците", обяснява инж. Ангелова. В този смисъл тя подчертава благодарността на целия екип на "Стопанска и спомагателна дейност" ЕАД, Варна, към фирмите, ангажирани с разноса на храната, които са толерантни и внимателни към работата си.Храната трябва да е здравословна, а не по вкуса на родителите
"Случвало се е майка да ни върне пюрето на детето си, с твърдението, че не е вкусно", признава инж. Ангелова. И допълва, че това е съвсем естествено, тъй като храната е приготвена според физиологичните нужди на дечицата. "Няма как да ги овкусим по стандартите на родителите, тъй като нормите за сол, захар и мазнини не бива да се превишават", коментира специалистът по хранене. Например дневната доза мазнина за дете до 3 г. не бива да превишава 16 г, което е малко повече от една чаена лъжичка. Захарта също не превишава допустимите стойности, тъй като много често, когато тя може да бъде заменена с мед, не се употребява. "По стария рецептурник, ако в кремчето пише да се сложат 25 г, ние я намаляваме до 15", коментира инженерът. Същото се отнася и за солта, точно заради която е имало майки, които твърдят, че храната е блудкава или безвкусна. "За съжаление промените, които правим в традиционните рецепти, остават само на местно ниво, но пък сме сигурни, че поне варненските деца се хранят здравословно", коментира инж. Ангелова.
Постигането на безопасно и подходящо за хлапетата меню, разбира се, се определя не само от химичния състав и качеството на суровините, но и от начина на тяхното приготвяне. "Изхвърлихме пърженето като процес, а за да запазим максимално полезните съставки на продуктите, оборудвахме кухните с най-модерните уреди, при които варенето става под пара", разясни специалистът.
Източник: в. "Народно дело" |