Поради факта, че в Европа навлязоха толкова много бежанци наведнъж, колкото и службите да са перфектни, по начина, по който те се движат няма как да се проконтролират тотално. Невъзможно е. Това заяви за "Фокус" бившият кмет на Варна Христо Кирчев.
Той добави, че според него, европейските общества в това отношение са много по-толерантни, както и българите. "Колкото и да ни обясняват, че сме бедни и че не желаем бежанците, аз виждам, че все пак България им оказва гостоприемство. Фактът е, че те не бягат в съседните си арабски държави означава, че явно при нас е по-хубаво. Движението на хората показва къде се живее по-добре.
Ако бягаха към богатите арабски държави или към Китай, или към Русия, ние ще кажем: там е по-добрият свят, но явно те сами разбират, че свободата и демокрацията, които им предлага една културна Европа не може да се замени с нищо защото няма смисъл да си птичка в златна клетка, по-хубаво е да си врабче и да летиш свободно и те го усещат това нещо", обобщи Христо Кирчев. Той добави, че колкото и да е социална Европа, това са бивши империи с голяма самочувствие.
"Това е Британската империя, Франция, по Средиземноморието Португалия, Испания, Италия. Това са държави с голяма история. Дори да погледнем една Гърция - голяма история и самочувствие", посочи Кирчев.
Според него, общата заплаха ще ги интегрира така, както Втората световна война.
"Видяхме, че пред заплахата от една нация, целия свят се обедини против тях въпреки различията в етноса, религията или социалния статус. Аз не вярвам в това пророкуване, че ЕС ще се разпадне и в приказките колко тежко е сега в момента. Не. Аз дори смятам, че тази ситуация до някъде е необходима за да се стресне ЕС. Защото не е лъжа, че ЕС създаде едни могъщи бюрократични институции, които се чудеха как да си оправдаят заплатите", каза още Христо Кирчев.