Това е прекият резултат от инициативата граждански патрули да се борят с джебчийките във Варна. Кампанията е по инициатива на варненеца Калоян Георгиев, като първата такава акция беше проведена през май 2014 г. Вчера група от доброволци се разделиха по двойки и тройки и се пръснаха по възловите автобусни спирки от ВИНС-а до автогарата, където да дебнат за крадли. По предварителна уговорка от Първо РПУ обещали, че ще съдействат при нужда. Георгиев е категоричен, че хората сами трябва да се справят с проблема, тъй като очевидно до момента няма никакви ефикасни мерки срещу престъпниците. Той разказа как действат жените и призова всеки да спомогне за разгласяването на проблема.
"Трябва да бъдем винаги нащрек. Те са много бързи, сръчни и ловки. Избрали са си най-използваните линии от градския транспорт -148 и 409. Качват се по 2 от предната врата и по 2 от задната. В суматохата по време на слизане и качване на пътниците те издърпват портмонетата на жертвите, предават си го една на друга и слизат веднага. Действат предимно по обяд, когато градският транспорт е претъпкан от ученици. Те са най-лесните им мишени, защото винаги си носят телефоните по джобовете, не са предпазливи и лесно се разсейват", каза организаторът.
Въпросните "дами" най-често са от гр. Игнатиево. Повечето са от ромски произход, но напоследък се забелязват и добре изглеждащи български момичета.
"Аз лично хванах джебчийка в магазин за маркови дрехи в мола. Докато я водех към охраната, самонадеяно ми заяви, че никой нищо не може да й направи, защото лично се познава с охранителя. Беше облечена в скъпи дрехи и по нищо не можеше да се предположи, че би откраднала нещо", разказа продавач в мола, който също се включи в доброволните отряди. Според него джебчийките могат спокойно да заработят около 2000 лв. на месец.
Снимки на извършителките на кражбите са разлепени по автобусните спирки. Има и групи в социалната мрежа, където много потърпевши граждани разказват как са ги преджобили. Разпространяват се техни снимки и клипчета.
Кондукторка се оплака, че полицията винаги закъснява
Кондукторка в градския транспорт заяви, че в случаи на кражба многократно е звъняла на 112 и на полицията, но без резултат.
"Потърпевшата винаги излизам аз, защото те идват по-късно и не могат да хванат крадлата в крачка. Съответно срещу мен се подава жалба за набеждаване за кражба, защото аз не мога да я докажа. Проблемът е, че за да бъдат осъдени, трябва полицейски орган да стане свидетел на престъплението, а това няма как да стане. Няма как и да ги сваляме от автобуса, защото са редовни пътници, които си плащат билет. Собственикът на транспортната фирма не ни дава да разлепим техни снимки в автобуса, затова ми остава единствено, когато ги видя, да предупреждавам пътниците", разказа продавачката на билети.
От години гражданите се питат защо крадлите не са осъдени, след като в полицията е пълно с жалби от пострадали граждани. Разполагат с техните имена, снимки и отпечатъци.
"Но единственото, което се прави, е да пишат актове и дотам, пак са на свобода. Явно играят с някого или си плащат на по-високо ниво", коментираха варненци.
Източник: в. "Народно дело"