И скарлатината "влезе" във варненските ясли и детски градини
След грипа и варицелата и скарлатината влезе във варненските детски ясли и градини. Увеличение на засегнатите се наблюдава от 2 седмици насам, съобщи д-р Светла Станева, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
За последните няколко дни са регистрирани 12 нови случая в 11 детски заведения. Родителите на заболелите са информирани. Данните от РЗИ - Варна, сочат, че от началото на януари скарлатината е споходила 51 деца, почти 2 пъти повече в сравнение със същия период на м.г. През миналата седмица заболелите са 29 срещу 14 през същия период на м.г. 28 от тях са от Варна, 1 - от селище в областта.
Въпреки увеличението засега сме твърде далеч от епидемичните стойности, бе категорична д-р Станева. При съмнение за инфекцията децата се изпращат при семейния лекар, който преценява дали да назначи профилактично антибиотично лечение, добави тя.
Скарлатината е вид шарка, която протича с висока температура, типичен обрив и ангина. Причинителят е бактерия-бета-хемолитичен стрептокок от група А. След преболедуване се образуват антитела срещу еритрогенния токсин на стептокока (вещество, отделяно от бактериите и предизвикващо болестните увреждания в организма). Поради приложението на антибиотици и невъзможност на пациентите да си изработят пълноценен имунитет се срещат повторни заболявания в 5 - 10% от случаите.
Заразата се разпространява предимно през есента и
зимата. Източник е болният човек и здравият заразоносител. Засегнатите са предимно деца от 1- до 9-годишна възраст. Заразата се предава при кихане или кашляне. Другият възможен път е играта с общи играчки или ползването на едни и същи предмети от бита. Смята се, че се заразяват не повече от 30 - 40% от контактните.
Засегнатите се изолират за 10 дни от появата на обрива,
като се провежда лечение с пеницилин. Преболедувалите се проследяват в продължение на 20 дни за поява на различни усложнения - ревматизъм, клапни пороци, гломерулонефрит.
При поява на заболяването в детско заведение контактните от предучилищна възраст се поставят под медицинско наблюдение за 7 дни. През този период не се приемат нови подрастващи в групата.
Източник: в. Черно море