© | Бивши и настоящи студенти от Икономически университет: | виж още | |
Икономически университет - Варна, стартира иновативен за България проект, стана ясно днес от пресконференция, дадена във Висшето учебно заведение. Целта е проектиране на учебни планове и програми, които да осигуряват хармонизация на квалификацията и преквалификацията на обучаващите се по икономика.За да бъде изпълнена успешно общата цел, проектният цикъл е разделен на три етапа, за всеки от които са дефинирани специфични цели, някои, сред които са: изследване, анализ и оценка на крос-секционни сигнали за промени в образователния пазар, идентифициране на потребностите и изискванията на пазара на труда и бизнес средата в Североизточния регион на планиране, бенчдиагностика и хармонизация на учебните планове и програми, бизнес и маркетингова диагностика на равнището на конкурентност на учебните планове и програми, проектиране и внедряване на учебни планове и програми за хармонизация на квалификацията и преквалификацията на обучаващите се в професионално направление и др.
Наименованието на проекта, който бе представен днес от ръководителя на екипа доц. д-р Бистра Василева - зам.-декан на Факултет "Управление", е: Бизнес моделиране на учебните планове и програми в професионално направление 3.8 Икономика на Икономически университет - Варна. Той се реализира по Схема: BG051PO001-3.1.07 Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда, Договор: BG051PO001-3.1.07-0058. Продължителността му е 20 месеца, а стойността му е 272 920 лева.
Основен партньор по проекта е Варненската търговско-индустриална камара. Той е избран неслучайно - това е създателят на първото у нас Висше търговско училище, настоящият Икономически университет. На пресконференцията днес председателят на камарата Иван Табаков подчерта, че от възобновяването на институцията през 1991 година си партнира с университета. Сред останалите партньори са експерти от БАН и управители на водещи компании в различни сектори у нас.
От своя страна, доц. д-р Евгени Станимиров - зам.-ректор по Учебната дейност в ИУ - Варна, заяви, че изпълнението на проекта ще гарантира устойчивост, като ще затвърди университета като водещо Висше учебно заведение у нас, което работи по нова, коренно различна стратегия за прием на студенти.
Ползите няма да са само за младите хора, но и за всички останали, като ще се работи по важна национална задача, а именно одобрената от българското правителство стратегията "Европа 2020", чийто първа цел е достигане на 76% заетост сред населението на възраст 20 - 64 г. до 2020 година, допълни доц. д-р Бистра Василева.
Тя подчерта и устойчивостта на очакваните резултати, като на първо място е ползата за академичните среди - в лицето на Икономическия университет - Варна, който ще моделира учебните планове и програми в професионално направление. На второ място ползите за самите обучаващи. А на трето място - за бизнеса. Много важен е ефектът на ниво политики, тъй като ще се изработи и поддържа определен курс от действия, чрез вземане на решения, които включват тактика, стратегия, цел и други. |