Именитият варненски тенор Иван Момиров пее на рождения си ден в родния си град
В любимия традиционен Коледен концерт, тази година под палката на нашумелия млад диригент Димитър Косев и режисурата на Сребрина Соколова, ще посрещнем първокласните солисти Ирина Жекова, Мария Павлова, Иван Момиров и Иво Йорданов. Те ще изпълнят, заедно с оркестъра на Държавна опера Варна, завладяващи арии от оперети на Йохан Щраус, Франц Лехар, Имре Калман, Руджиеро Леонкавало и други композитори.
Концертът носи допълнителен емоционален привкус заради Иван Момиров, именития варненски тенор, един от плеядата звездни български гласове, роден в навечерието на Рождество Христово 23 декември. Ще аплодираме рожденика в двете издания на Коледния концерт на 22 и 23 декември, 19.00 ч, на Основна сцена, съобщават от пресслужбата на театъра.
Не за пръв път му се случва да бъде на сцената в светлите рождественски дни. Точно на рождения си ден Иван Момиров дебютира в Софийската опера в гала спектаклите на Гена Димитрова с "Набуко“, по нейна специална покана. На 23 декември пее с Оркестъра на Парма в "Театро Реджио“, а концертът с Оркестъра на Тосканини, на рождения му ден преди 5 години, е толкова успешен, че обикаля с него цял Китай.
"Много рождени дни и празници съм прекарал на края на света и вече съм свикнал с тази самота, приемам я като част от моята работа. За юбилея си през миналата година също бях поканен в Китай, където изнесох 11 концерта. Върнах се на 6 януари, тъкмо преди да избухне Covid 19. Чувствах се самотен и сега на този рожден ден съм щастлив, не само защото съм вкъщи, а и защото съм ценен, обичан и чакан.
В тази кризисна ситуация трябва да се адаптираме, вярвам, че във всяко нещо може да се открие хубава страна. В навечерието на Коледа човек си дава сметка за най-важното и нещата, които изглеждат обикновени, придобиват друг смисъл и ново значение. Щастлив съм, че имам сцена, защото един артист, колкото и да се развива, контактът с публиката остава най-добрият му коректив за това накъде върви.
Искам да благодаря на моята варненска публика и специално на Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, за жеста да отбележим моя юбилей с постановка през идващата година на "Хофманови разкази“, една от моите любими опери. Не всеки директор е склонен да прави подобни жестове.
Радвам се също, че ще се реализира проектът на Държавна опера Варна по моя идея за концерт, в който Владимир Стоянов и аз ще представим знакови дуети за баритон и тенор в световната оперна съкровищница. Досега никой не е правил подобно нещо. Получихме одобрението за концерта на всички оперни театри в България, пристигнаха и първите покани от чужбина“, споделя задоволството си именитият певец, когото италианската критика определя като "глас с античен отпечатък, съчетание между Франко Корели и Карло Бергонци".
Тенорът Иван Момиров завършва ДМА "Панчо Владигеров" в класа на проф. Асен Селимски. Едва на 21 години дебютира на сцената на "Дойче Опер" в Берлин с ролята на Владимир от операта "Княз Игор". Същата година оперната легенда Гена Димитрова му отправя покана за участия в честването й в галаспектаклите на операта "Набуко" в Софийската опера. Непосредствено след това концертира в Златната зала "Музикферайн", Виена, редом с оперния колос Николай Гяуров. Следват специалната награда на Хосе Карерас от конкурса "Хулиан Гаяре", Памплона, както и покана за участие в конкурса на Пласидо Доминго "Опералия" 2000 г. Дебютът на сцената на оперния театър в Монте Карло в ролята на Де Грийо в "Манон Леско"от Масне, както и поредицата концерти в Италия в памет на световноизвестния испански тенор Алфредо Краус му откриват пътя към световните оперни театри – Лондонската "Ковънт Гардън", Римската опера, "Карло Феличе" в Генуа, "Опера Бастий" в Париж, "Маринский театър" в Санкт Петербург, "Сан Карло" в Лисабон и др.
В репертоара му са включени централните тенорови партии в оперите "Бал с маски", "Трубадур", "Двамата Фоскари", "Дон Карлос", "Травиата", "Жана д’Арк", "Бохеми", "Тоска", "Мадам Бътерфлай", "Джоконда", "Кармен", "Лучия ди Ламермур" "Норма", "Вертер", "Приятелят Фриц", "Ромео и Жулиета", "Евгений Онегин", "Макбет“ и др. Партнира си с Катя Ричарели, Мария Гулегина, Мариела Девиа, Джун Андерсън, Франческа Патане, Лео Нучи, Ренато Брузон и др. Пял е под палката на диригенти от ранга на Бруно Бартолети, Мишел Пласон, Нело Санти, Валерий Гергиев, Марк Минковски, Гюнтер Нойхолд, Даниеле Калегари, Ренато Палумбо и др. Работил е със знаменити режисьори като Андрей Кончаловски, Ермано Олми, Вернер Херцог, Алберто Фасини, Никола Жоел, Пиерлуиджи Пици и др. В звукозаписната му дейност са включени "Йерусалим" за TV "RAI", "Бал с маски“ и Реквием на Верди. Гастролира на най-престижните сцени в Европа, Азия, Северна и Южна Америка, Австралия и Нова Зенландия.
Сопраното Ирина Жекова завършва НУИ "Добри Христов" в родния си град и класическо пеене в НМА "Проф. Панчо Владигеров", специализира при Мирела Паруто и Антонио Боайе в Рим (2009-2010), в Академия "Санта Чечилия" в Рим при Рената Ското, Клаудио Дездери, Анна Ванди и Чезаре Скартон (2014-2015). Дебютира в Софийската опера и балет в ролята на Воглинде от "Рейнско злато" на Вагнер (2010). От 2011 г. Ирина Жекова е солист в Държавна опера Варна. В репертоара й са включени ролите на Джилда в "Риголето"), Оскар в "Бал с маски", Нанета във "Фалстаф", Адина от "Любовен еликсир" и Норина от "Дон Паскуале", Микаела и Фраскита от "Кармен", Мюзета от "Бохеми", Ортлинде от "Валкюра" и Воглинде от "Залезът на боговете", Зорница от "Луд гидия", Норина от "Дон Паскуале", сопрановите сола от "Кармина Бурана" и "Катули Кармина", Церлина в "Дон Жуан", Адела в "Граф Ори", Клоринда в «Пепеляшка» на Росини и др. Ирина Жекова гастролира редовно на сцената на Софийска опера и балет.
Сопраното Мария Павлова завършва НМА "Проф. Панчо Владигеров" в класа по пеене на д-р Велизара Караянкова и в класа по актьорско майсторство на акад. Пламен Карталов (2012). Завършва майсторските класове на Фиоренца Косото, Лариса Гергиева, Ана Томова-Синтова и др. Участва в програмата "Опера за деца“ към Софийска опера и балет "Хензел и Гретел", "Бременските музиканти", "Вълкът и седемте козлета", "Червената шапчица" и др. Дебютира в Софийска опера и балет в ролята на Тебалдо от оп. "Дон Карлос" (2014), пее в МДТ "Константин Кисимов", Велико Търново, където дебютира с оперетните роли на Валансиен от "Веселата вдовица", Арсена от "Цигански барон", Лиза от "Графиня Марица" и др. От март 2017 г. е солистка на Държавна опера Варна, на чиято сцена пресъздава Лучия в "Лучия ди Ламермур", Джилда в "Риголето“, Розина в "Севилският бръснар“, Клоринда в "Пепеляшка“, Мюзета в "Бохеми“, Фраскита в "Кармен“ и др. Изявява се в оперетния жанр като Щаси в "Царицата на чардаша“ и Минерва в "Хубавата Елена“. Дебютира и в много мюзикъли, в които изпълнява ролите на Джемайма в "Котки“, Мария в "Уестсайдска история“, Луиза в "Зоро“, Констанс в "Тримата мускетари“, Уна О'Нийл в "Чаплин“ и др. Гастролира в Испания, Германия, Украйна и др.
Баритонът Иво Йорданов завършва Националната музикална академия “Панчо Владигеров" в класа на оперната прима Христина Ангелакова (2007), специализира при Мирела Паруто и Антонио Боайе в Академията “Борис Христов" в Рим и в Академията “Санта Чечилия" при Рената Скотто, Анна Ванди и Чезаре Скартон. Представя блестящо България в конкурса на BBC в Кардиф “Singer of the World" (2007), печели първа награда от конкурса в Сполето - Италия (2010) и работи два сезона като солист на “Театро Спериментале", през което време се обучава и при други лауреати на конкурса - Соня Ганаси, Мариела Девия, Луиджи Алва, Ренато Брузон. Лауреат е на десетки международни конкурси и музикални фестивали. Репертоарът му включва централните баритонови партии от световния оперен репертоар (Верди, Доницети, Чайковски, Пучини), както и много камерни произведения и произведения от кантатно-ораториалния жанр (Орф, Хендел, Шуберт, Шуман, Рахманинов, Бритън, Ненов и др.). От 2019 г. Иво Йорданов е солист на Държавна опера Варна, на чиято сцена през същата година изгради силен образ на Княз Игор в постановката на едноименната опера от Бородин, с диригенти Борислав Иванов, Кръстин Настев и режисьор Кузман Попов, отличена с награда "Варна“.
"Бъдете живи и здрави, скъпи наши зрители! Ние, артистите, оставаме заедно с вас, независимо дали срещите ни ще бъдат реални или виртуални. В тези необичайни коледни празници най-важното за всички нас е да се подкрепяме и да се опитаме да бъдем по-добри!“, отправя пожелания, от името на всички солисти в Коледния концерт, Иво Йорданов.