Дали цената за кубик вода във Варна ще стане 4 лв. ще реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Едва след това можем да коментираме, заяви за
Varna24.bg управителят на ВиК Варна инж. Валентин Вълканов.
Той допълни накратко, че няма как драстичното поскъпване на тока за промишлените потребители и новите цени на газа да не се отразят върху цената на водата във всички български градове, сред които и морската столица.
С вдигането на мораториума върху цените на тока, парното и водата в поне 6 града у нас водата ще превежда по 4 лв. за куб. Това показват бизнес плановете на ВиК дружествата, много от които внесоха в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) нови ценови предложения за следващия регулаторен период от 5 години. Тези заявления ще бъдат разгледани от комисията този месец и новите цени ще трябва да влязат в сила от 1 август, съобщава
24 часа.
Шестте града, в които водата ще струва над 4 лв., са Сливен, Варна, Плевен, Стара Загора, Разград и Шумен. Много е възможно да са много повече, тъй като не всички ВиК са подали окончателните си предложения. Миналата година изготвиха 5-годишни бизнес планове и ги внесоха за одобрение в КЕВР, но се случи, преди токът за небитови консуматори да скочи рязко.
Тогава ВиК операторите поискаха преизчисляване на цените и започна писмена кореспонденция с КЕВР, която първоначално не позволяваше да се правят промени. След това дойдоха парламентарните избори и новото правителство наложи мораториум върху вдигането на цените не само на тока и парното, но и на водата. Забраната за вдигане на цените за битови потребители падна от 1 април, а ВиК операторите започнаха да подават нови предложения, последните от които са от Великден до последните работни дни на април.
Най-висока до момента е цената на водата в Шумен – местното ВиК предлага от сегашните 3,43 лв. с ДДС за куб. метър цена за доставка, отводняване и канализация да стане 4,61лв
Те посочиха, че социалната толерантност на цената на водата в областта за 2022 г. е 5,08 лв. Задължително изискване на закона е цената на питейната вода, умножена по минималната консумация от един и половина кубически метра на човек на месец, да не надвишава определен процент от средния за района на доходите и този праг, т.нар. социална толерантност не може да бъде превишена.
В Габрово този праг е най-висок, поне сред градовете, чиито предложения са налични в момента – 6,43 лева. Местното ВиК обаче предлага цена на водата далеч под този праг – от сегашните 2,62 до 3,40 лева. на куб. Предложението на ВиК Габрово е първото внесено и ще бъде разгледано от КЕВР в понеделник.
Предложенията са 5-годишни, като в следващите години се очакват още по-високи цени, тъй като се предвиждат амортизационни разходи и разходи за обновяване на мрежата, тъй като в момента на повечето места се изпълняват проекти по Оперативна програма “Околна среда". Големият скок в цената обаче е сега и той се дължи основно на по-скъпия ток.