На свое заседание днес съветниците от ПК "Архитектура" трябваше да дадат зелена светлина на искането от "Терем-Флотски арсенал" да бъде изграден полигон за утилизация на боеприпаси в землището на с. Константиново.
Имотът, в който се очаква да бъде изградена площадката, е с обща площ от 28 дка, а самият полигон ще бъде разположен върху терен от около 2000 кв.м. На територията, собственост на "Терем", и към момента има площадки, на които се съхраняват масла от кораби и други вещества, които подлежат на унищожаване.
Преди около две години още било заявено намерението да се изгради депо за неопасни боеприпаси.
Имотът граничи със землището на Белослав, Белославското езеро и е ограден от земеделски земи.
Съветниците обаче бяха объркани в крайна сметка дали проекта цели изграждането на полигон за утилизация на боеприпаси или на неопасни вещества.
Те поискаха да бъде изготвен оправно становище и да се изиска мнение от министерство на отбраната, чийто представители, заедно с представители на "Терем" да се явят пред съветниците, за да разяснят какви именно са намеренията им и дали те крият някаква опасност за населението на Константиново.
"Хората ще бъдат притеснени, ако в близост до населеното място ще има взривявания, не можем да дадем зелен светофар на нещо подобно, без да имаме конкретна яснота", заяви председателят на комисията Димитър Карбов.
Юристка от администрацията обясни, че до скоро се водела кореспонденция с МО, откъдето заявили, че теренът е частна собственост и те нямат касателство.
В крайна сметка комисията реши да отложи гласуването докато казусът бъде изяснен.
Както
Varna24.bg съобщи, от "Терем-КРЗ Флотски Арсенал - Варна" ЕООД е представено
уведомление за инвестиционно предложение до РИОСВ Варна.
Боеприпасите са включени в списъка на излишните за Българската армия оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия. Те се намират в местност Герена /Лъджата/, в землище на село Константиново.
Имотът попада в границите на мрежата "Натура 2000" -
защитена зона BG0000191 "Варненско-Белославско езеро".
Процесите по утилизация не са свързани с емисии на вредни вещества в атмосферния въздух, става ясно от инвестиционното предложение. Очаква се образуване на незначително количество отпадъчни води, които след първично пречистване (утаяване) в 3 вани с преливници ще се транспортират до действаща пречиствателна станция на територията на завода.