© Varna24.bg | | За развитието на подводния туризъм и за популяризирането на културно-историческото наследство на България, което е скрито на дъното на Черно море разговаря проф. Петко Димитров, ръководител на отдел "Морска геология и археология" в Института по океанология към БАН във Варна- Професор Димитров, от много време се коментира, че България разполага с всички дадености, за развитие на подводния туризъм. Смятате ли, че това действително е възможно? - Ние имахме такава идея и тя беше следната. В Черно море особено в нашата акватория в българската икономическа зона има многобройни природни и археологически обекти, които са в процес на изследване. Идеята ни бе, тъй като навсякъде по света най-развития туризъм това е подводния туризъм, който носи и най-големи печалби. Тук искам да отбележа, че взимането на археологически обекти от дъното на морето и тяхното реконструиране на повърхността в условията на музей е изключително скъпо начинание. За това аз и мои колеги мислехме, че по-добрия вариант е тези природни и археологически подводни обекти да се картират и да се очертаят на карта, съответно да се види дълбочината, на която се намират. След това вече да проучим възможностите за посещение с туристическа подводна лодка или по друг начин, да речем с обикновено водолазно оборудване, разбира се ако дълбочините са приемливи 20 до 40 метра. За такъв подводен туризъм говоря, свързан с леководолазна дейност. А другият по дълбоководния туризъм е свързан с туристически подводни лодки, които се използват много по света.
- Като идея звучи много добре, но реализуем ли е в България на практика този вид туризъм? - Ами тук има една особеност, специално при нас. Всички тези археологически и природни обекти, които са открити или тепърва ще бъдат откривани трябва да се охраняват. Именно може би и това е причината, че в България подобен туризъм едва ли може да просъществува защото иманярството е много силно развито в Черно море.
- Говорим за подводно иманярство така ли? - Точно така. Публикуването на координати на подводни туристически обекти, води до тяхното унищожение. За това на този етап много трудно може да се говори за подводен морски туризъм от такъв тип, какъвто е в други европейски, а и не само държави. Докато не се създадат условия за създаване на подводни паркове, там където има такива обекти и тяхната охрана, просто този вид туризъм ще бъде мечта за нас. Защото освен за посещения, тези туристически обекти трябва да бъдат запазени и за идните поколения.
- Има ли много такива обекти в Черно море? - Има разбира се такива археологически и природни обекти в Черно море, при това те са многобройни. Естествено не мога да ви кажа координати, защото имаме горчивия опит от обявяването на някой координати и унищожаването на някои от обектите, за това на този етап поне подводния туризъм е само една мечта.
- Казвате, че иманярството в Черно море е много добре развито, често ли попадате на археологически подводни обекти, по които има следи от иманярска дейност? - Мога да ви кажа следното. Факт е, че се тралира дъното за рапанолов и естествено, че това води след себе си до масово унищожение на туристически, археологически и природни обекти. Значи, след като някой е разрешил да тралира дъното на Черно море и то в тази обитаема част до стотина метра, това показва, че тези артефакти са подложени на изключителна опасност. Ще ви дам и пример за думите си. Става въпрос за един случай, при който намерихме един обект срещу нос Калиакра на 82 метра през 2002 година с професор Балард, това беше струпване на амфори и какво мислите стана с този обект? Значи някой от колегите, с които сме работили по време на експедицията са предали координатите на някой от тралиращите за рапани фирми и през 2007 година, когато наш екип отново се спуска виждат, че голяма част от амфорите са унищожени. Така, че всичко това, което ви казвам говори само по себе си. Смятам, че е рано за развитие на подводен туризъм, особено докато иманярството не се ограничи и не се въведе някакъв ред или дори докато не се въведе морска екологична полиция, защото иначе подводното културно-историческо наследство е подложено на унищожение.
- Защо е толкова трудна реставрацията на откритите находки в морето? - Ами защото замислете се, че реставрацията на тези обекти, които са лежали на дъното на морето стотици и дори хиляди години, за да ги сложим в морето са ни нужни огромни средства за реставрация. Освен всичко това, тези обети могат да бъдат повредени много бързо от климатичните особености на сушата, както и от налягането, защото погледнато реално те са извадени от тяхната естествена среда. За това идеята ни беше да създадем подводни паркове или подводни музеи, така наречени, с цел тези обекти, които представляват изключителен интерес да могат да бъдат посетени, от хора, които се вълнуват и интересуват от подобен вид археологически находки.
- Възможно ли е наистина да се създаде подводна екологична полиция в Черно море? - По принцип е възможно. Защото такъв вид полиция ще охранява, както екологията на морето, така и тези подводни паркове или музеи. Защото представете си, ние взимаме от Министерството на околната среда и водите право за създаване на подводен парк, обаче той трябва да се охранява - няма как да го оставиш така на произвола на съдбата. И пак искам да се върна на подводното иманярство. Не знам в каква степен толкова е развито, но щом са позволили рапанолова да бъде с тралиране на дъното, съвсем естествено да ни се изясни, че това е безконтролна работа. Аз да ви кажа съвсем честно въобще не знам, кой упражнява контрол на рапанолова с тралиране на дъното, защото този трал долу на дъното унищожава всичко.
- Богато ли е на подводни природни забележителности и останки от древни селища? - Ами изключително е богато, а огромен интерес сред учените предизвикват старите брегове на Черно море.
- Защо има такъв интерес? - Защото по тези брегове на Черно море е скрита историята на човечеството, на човешката цивилизация. Ние говорим за неща от преди 8-10 хиляди години, неща, които са уникални и неща, които ако се проучат могат да дадат изключителен тласък на туризма в България и то не само на подводния.
- Поставяли ли сте тези проблеми, на по-високо равнище? - Многократно сме ги поставяли, но да не мислите, че някой ни обръща внимание - не. А освен това, щом на този етап от подводния туризъм не се интересува морския бизнес ние какво да направим. Инициативата трябва да идва от представителите на морския бизнес и черноморския туризъм. Защото на запад хората развиват този си туризъм, но там всичко е под контрол и е организирано. Там всичко се съблюдава много строго, защото там говорим вече за тип стопанска дейност и нещата се следят много сериозно.
Източник: Агенция "Фокус" |