Чиновници да овладеят жестомимичния превод, за да се улесни обслужването на хората със слухови проблеми, предлагат от Дружеството на инвалидите във Варна. В момента в районните и общинските администрации няма служители, които да владеят езика на глухонемите. Варна може да бъде пионер в тази област, смята председателят на организацията д-р Радко Радев.
Преди 3-4 години предложихме на районните администрации да обучим по един-двама техни служители. Тогава инициативата ни не срещна разбиране, но наскоро я представихме пред председателя на Общинския съвет
Николай Апостолов и той прегърна идеята.
Тепърва обаче ще обсъждаме със Съюза на глухите как бихме могли да подготвим няколко чиновници, които паралелно с останалите си задължения, при необходимост да помагат и на хората с увреждания. Въпросът е доста дискусионен, защото всъщност глухонемите също имат свой жаргон, а съществува и жестомимичен език от типа на есперанто. Така че първо трябва да се обмисли най-подходящият вариант, а после и начинът за обучаване на кадрите. Допълнителният ангажимент за чиновниците няма да е голям, тъй като не всеки ден хора със слухови увреждания ползват услугите на администрацията, категоричен е д-р Радев.
Сред глухите има изключително интелигентни и образовани хора, но поради своите проблеми те често не могат да контактуват пълноценно с останалите. Не липсват случаи, когато ги приемат за умствено изостанали, а това поражда конфликти, сподели председателят на дружеството на инвалидите. Той е убеден, че жестомимичният превод може да направи администрацията по-достъпна и да спаси глухонемите от недоразумения при комуникацията.
Съюзът на глухите във Варна наброява над 1000 души, но не всички хора със слухови проблеми членуват в организацията, отчете д-р Радев.
Източник: в. "Черно море"