Общо 15 нарушения са открити при инспекцията на плувните басейни във Варна и курортните комплекси. Повечето от тях са свързани с неспазване на нормата за остатъчен хлор, която е в рамките на 0,2 - 0,6 милиграма на литър. При подобни нередности се назначават допълнителни лабораторни и физихикомични изследвания, като обектът се пуска в експлоатация, когато водата отговаря на изискванията на БДС.
Имаше няколко случая, при които собствениците на басейни отказаха да ги пуснат в експлоатация поради липса на туристи в хотелите. Въпросните обекти се намират в местностите "Ален мак", "Ваялар" и курортен комплекс "Чайка", уточни д-р Тунчев.
23 плажа са открити на територията на община Варна. Толкова са били и подадените заявки от концесионерите. Всичките разполагат с водни спасители и медицински пунктове.
Tабели с надпис "Неохраняема зона! Къпането забранено!" на български, английски, немски и руски език са поставени на неохраняемите морски плажове на територията на общината, каза още д-р Тунчев. Това стана по разпореждане на областния управител във връзка със заповед на министъра на регионалното развитие и благоустройството. Целта е предотвратяване на нещастни случаи и инциденти с къпещи се хора до организирането на водоспасителна дейност и обезопасяването на водните площи.
На територията на Варна къпането е забранено на плажовете "Чайка - север", "Чайка - централен" и "Чайка-юг", "Минерален басейн - юг" в курорта Св. св. Константин и Елена, "Галата - север", "Галата - изток", "Фичоза", "Хижа Черноморец" и "Паша дере".
Останалите неохраняеми пясъчни ивици на територията на областта са "Романтика", "Камчия - север" "Камчия - юг", "Къмпингова зона "Изгрев - хоризонт" "Шкорпиловци-север", "Самотино", "Бяла - Карадере" "Бяла - централен V" и "Бяла - "Чайка".
Източник: в. "Черно море"