© Impact Press Group | | Старата къща, която горя в продължение на няколко часа в центъра на Варна, е била с изключителна архитектурна и историческа стойност. Тя е на най-възловото място на бул. "Приморски" 21, на крачки от морето.Сградата е била обитавана някога от турския консул Абуд Мамуди и е строена през 1897 година. Това разказа известният краевед Христин Облаков от варненското историко-архитектурно дружество (ВИАД). Сградата е проектирана в неокласически стил с елегантни ренесансови форми. От 2004 година по неясни причини е отписана от Националния институт за недвижимо културно наследство. Видни архитекти и общественици от дружеството във Варна оттогава се мъчат да я върнат в списъка на културните и архитектурни ценности.
По време на инцидента в сряда следобед четири противопожарни екипа се бориха с пламъците до среднощ. Полурухналата сграда остана без покрив и изгоря до втория етаж. Пострадали хора като по чудо няма. През последните няколко години къщата е свърталище на бездомници и клошари и вероятно някой от тях е предизвикал пламъците. При последния оглед се установи, че пожарът не е умишлен.
Доскоро в къщата бяха запазени старите витражни стъкла от онова време, двойни масивни врати, а стените бяха изписани с фрески, разказа Християн Облаков. Това е символ на престиж и благосъстояние, посочи той. Според него къщата е била собственост на богата турска фамилия и когато идва турският консул, се жени за една от дъщерите. Сградата става негова резиденция и в нея са посрещани видни дипломати и политици от края на ХІХ век.
Въпреки пожара по фасадата остана да виси билборд, на който е написано, че сградата се продава. "Всъщност можем да се договорим за цените на мястото, което е изключително интересно. Те вървят между 250 и 500 хиляди евро", отговориха на посочения на обявата телефон. Така, разчистено от сградата, мястото срещу морето става удобно за вдигане на хотел или жилищна кооперация.
Източник: в. "Стандарт" |