На който не му харесват условията, може и да не записва детето си в детска градина, заяви зам.-кметът по правните въпроси Антон Жожев. Той подчерта, че общината не била задължена да гледа децата, а това било социална услуга, която тя поемала. Изискването за седалището на фирмата пък се въвеждало, за да се даде предимство на варненци при приема на децата им. Той обаче не пожела да коментира какво ще се случи с онези жители на града, които работят в компании, регистрирани в други градове. Според тълкувания на адвокати явно замисълът на местната администрация е бил да се уточни, че родителите задължително трябва да работят на територията на общината, но текстът на заповедта е неправилно формулиран.
В това няма никакъв смисъл, каза пък пресаташето на НАП - Варна, Виолета Маринова. Тя уточни, че независимо в коя община работи лицето данъците и осигуровките му така или иначе постъпват в държавния бюджет. Тя припомни, че в местната хазна влизат единствено задълженията на фирми за данък сгради и такса смет за имотите им на територията на общината. Те обаче се регистрират според адреса си, а не седалището.
Отчаяните майки, сигнализирали за проблема, пък заявиха, че явно целта на общината е да създаде повече безработни. Те посочиха, че едва ли има как да повлияят на работодателите си да сменят съдебната регистрация на управляваното от тях дружество.
Източник: в. "Позвънете Новини"
Още по темата (27): | |