© Impact Press Group | | Две фосилни яйца на около 18,5 милиона години са открили работници при изкопни работи на строеж във Варна. Уникалната находка е намерена още в края на миналата година, но е пазена в дълбока тайна от Природонаучния музей в морската столица по изрично настояване на собственика на терена, в който е открита праисторическата находка. Той настоявал да не се споменава точното място на праисторическата находка. "Яйцата са големи около 5 см. и са сравнително добре запазени.Това е първата по рода си находка, открита у нас. Подобни яйца са рядкост като цяло в Европа. Предварителната датировка, която ние направихме на мидите, открити около находката, сочи че яйцата са на около 18,5 милиона години. Все още обаче не се знае на каква птица са", обясни уредникът на музея Стоян Вергиев.
Едното яйце се пази в музея, а другото е изпратено за изследвания в БАН. След като находката бъде проучена с микроскоп данните ще бъдат изпратени на единствения учен в света, който може да каже на каква птица са праисторическите яйца. "Трудно е да се каже кога ще ни отговори френският учен, защото в момента яйцето чака за изследване в БАН. След това ще изпратим данните във Франция. Изследването, което ще покаже от каква птица са находките струва 50 000 евро.
Тази сума е непосилна за музея. Затова ще разчитаме на благотворителната помощ на французина, който ще се заеме с нашата находка в свободното си време", разказа Вергиев. Той обаче обеща, че в най-скоро време, след като приключи консервацията, праисторическите яйца ще бъдат изложени в Природонаучния музей. На по-късен етап ще бъде поставена допълнителна информация за находките, след като пристигнат данните от Франция.
Цялата находка се състояла от гнездо с 20 яйца, пише в. "24 часа". Те обаче били разграбени от работниците и собствениците на терена успели да спасят само две. За разлика от археологическите, палеонтологическите находки не са защитени от закона и музея не може да изземе останалите яйца. Единственият вариант е другите праисторически яйца да бъдат откупени от музея. За купуване на находки и експонати Природонаучният музей обаче разполага само с 5 000 лв. |