Търговците отговарят уклончиво откъде са се сдобили с този растителен вид, но гарантират качество. Освен това обещават, че с наближаването на празника промяна в стойността му няма да има. Мнозина обаче вече са се погрижили за ежегодната празнична украса в дома си. Борове тази година почти не се предлагат, освен на две-три места около пазара и по кварталите. Най-голям е изборът на късоиглени дръвчета на кръстовището до кино "Тракия". На метри от мястото други улични търговци предлагат и сурвачки за по 2 лева.
В същото време голямо е разнообразието на изкуствени коледни елхи по магазините. Те се оказват предпочитани от масовия потребител, показва репортерска проверка.
Удобството при тях идва от широкия избор на цени и размери, игличките им не падат, сгъват се лесно, защото са на телена основа и на следващата година не е нужно човек да търси и да купува ново дърво. От 2 до няколко десетки лева - всеки може да си избере най-подходящата височина за дома, без да навреди на природата с унищожаване на растителност заради празника, коментират природолюбители.
Все още обаче някои предпочитат да спазят живата традиция и използват истински дървета - или лично отсечени, или закупени. "То си е обичай" според привържениците на идеята.
Традицията тръгва от древността
Макар, че днес коледната елха се счита за християнски обичай, всъщност той възниква в древността. В Древен Египет са украсявали палмите. Германските племена по-късно украсяват вечнозелени клонки, за да отпразнуват дара на светлината около най-късия ден на годината - 21 декември. В началото хората са украсявали само клонки от елхи, ели, борове и чак през 1597 г. започват да украсяват цели дървета. Вечнозелените дръвчета символизират вечен живот. Те са сред най-значите
АНКЕТА: Изкуствена или естествена елха предпочитате? Естествена Изкуствена Имам и от двете Не празнувам Нямам мнение |
Още по темата (121): | |