Изложбата "Kunst – Art" на Марина Генова гостува в Градската художествена галерия на Варна

Автор: Пламена Николова
Коментари (0)
08:57 / 05.04.2021
1795
Фондация “ДА Лаб" в партньорство с Градската художествена галерия "Борис Георгиев“ – Варна, и с подкрепата на Министерство на културата представя изложбата на Марина Генова “Kunst – Art". Проектът е един от петте, селектирани чрез конкурс, нови проекти на млади дигитални артисти в платформата “Стойност-Ценност (E-valuation)" на “ДА Лаб" с куратори Венелин Шурелов, Антони Райжеков и Галина Димитрова-Димова, съобщи за Varna24.bg Нина Локмаджиева.

Откриването ще бъде на 6 април от 17:00 в присъствието на автора Марина Генова и куратра Галина Димитрова-Димова. Половин час по-късно, в 17:30 ще започне финисажът на изложбата "Безвремие“ на Цанко Цанков.

“Kunst – art" е експериментална анимация, включваща разговори с реални хора по теми, свързани с изкуство, философия, активизъм и околна среда. Той е хибрид между документален филм и документална анимация, ситком и шоу програма, а сред целите на проекта е да има и образователен характер. В анимацията ще гостуват артисти и хора от различни сфери.

Проектът проследява ежедневието на едно момиченце (Мина), което живее в малък град с население с интереси извън изкуството и иска да бъде съвременен артист. Мина търси знания и информация за историята на изкуството онлайн, и прекарва дните си в размишление над фундаментални въпроси за състоянието, в което се намира то днес.

Целта на проекта е чрез употребата на мейнстрийм медиум да се изградят връзки с нови аудитории, като се провокира разговор за по-задълбочено и ефективно разбиране на историята на съвременното изкуство и процесите, които протичат в него.

Марина Генова е завършила "Сценичен и екранен дизайн“ в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов", както и магистърска програма “Дигитални изкуства" в Националната художествена академия в София. Нейни творби са показвани в изложби като “Особен импулс" (2020, FLUCA - Австрийски културен павилион в Пловдив), “Тук храната никога не се разваля" (2020, Галерия “Галерия", София), “Електронни сънища" (2019, +359 Gallery, София), "Подаръкът“ (2018, ИСИ, София), “Критикувайки медиите" (2017, галерия Кредо Бонум, София) и “Играчкофилия и играчкофобия" (2016, ИСИ, София). В работата си Марина Генова изследва въздействието на бързо развиващите се технологии и мрежи върху идеологически, икономически и политически структури, чрез популярна култура и постмодерни реалности.

Платформата "Стойност-Ценност (e-valuation)“ е насочена към насърчаване и развитие на млади автори в областта на дигиталните изкуства. Заглавието е препратка към смисъла на понятията “стойност" и “ценност", в техническия и естетически контекст на цифровите медии и изследва възможностите безличните стойности на средата да се трансформират в обществено значими ценности. Търси се какво има значение за авторите, избрали дигиталните форми за артистична изява и как те отговарят на темите и предизвикателствата в "новата нормалност“, както наричаме настоящия период на пандемия.

След Варна, където платформата представя Марина Генова и проекта “Kunst - Art",  "Стойност-Ценност (e-valuation)“ ще гостува във Велико Търново, Галерия Heerz Tooya с проекта на Аксиния Пейчева “Приказка за края" от 7 до 30 април 2021 г., във Видин, в Художествената Галерия "Никола Петров", с проекта на Владислав Илиев “Aura" от 9 до 24 април 2021 г., в Пловдив, в Cu29 Coffee&Gallery - с Вероника Табакова и Яна Меламед и проекта “DigiPhysics" от 14 до 30 април 2021 г. и в Бургас, в Културен център "Морско казино", зала "Христо Фотев“ – с Ивелина Иванова, Мартин Луканов и проекта “Топ куче" от 19 до 30 април 2021 г.

Проектите ще бъдат представени и в съвместна изложба в рамките на предстоящото 8-о издание на международния фестивал за дигитални изкуства "ДА Фест“ през октомври 2021 г. в София.

"Стойност-Ценност (E-valuation)“ се осъществява с финансовата подкрепа на Министерството на културата и в партньорство с петте галерии, домакини на изложбите.

Повече информация за предстоящите изложби:https://www.facebook.com/DALabFoundation

Фондация “ДА Лаб" е основана през 2018 г. в София като лаборатория за дигитални изкуства от съвременния художник, сценограф и преподавател доц. д-р Венелин Шурелов, куратора и културен мениджър д-р Галина Димитрова-Димова и медийния артист Антони Райжеков. Тя е свободна платформа за интердисциплинарен експеримент в територията на съвременното изкуство посредством взаимодействие между наука, нови технологии и различни дисциплини като визуални и пластични изкуства, звуково изкуство, съвременен театър, танц, пърформънс и интерактивни формати, включващи публиката.

Фондация "ДА Лаб" е фокусирана върху общодостъпен обмен на знания, чрез работни семинари и презентации на успешни проекти на български и чуждестранни артисти, работещи в областта на дигиталните изкуства.

Сред най-популярните и успешни проекти на фондацията е Международният фестивал за дигитални изкуства "ДА ФЕСТ“, организиран в партньорство с Националната художествена академия, както и онлайн платформата “Речник - дигитално изкуство“.

Изложбата на Марина Генова “Kunst – Art" може да се види от 6 до 20 април 2021 г. в Зала 4 на ГХГ - Варна на ул. "Любен Каравелов“ 1.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Важна статистика за пенсиите у нас
Надраскаха графит, посветен на НАТО във Варна точно преди открива...
Варненски ученици разбраха какво е правосъдие
Кметът: Започва демонтажът на неработещи бараки на ул. "Д-р Пискю...
Уиски потече от кафе машините във Варна
Благомир Коцев: Варна посреща Коледа и Нова година с изцяло обнов...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).