Апелативният съд във Варна присъди за това деяние наказание в размер на 10 години "лишаване от свобода", което намали с 1/3 до 6 години и 8 месеца. За същия период от време Стоянова е лишена от право да заема държавна или обществена длъжност, свързана с пазене или управление на парични средства. С днешната присъда на Варненския апелативен съд подсъдимата се лишава и от правото да упражнява професия или дейност, свързана с пазене или управление на парични средства за срок от 6 години и 8 месеца, считано от влизане на присъдата в сила.
Съдът отмени наложената от Варненския окръжен съд пробационна мярка и осъди Стоянова да заплати 1661 лева разноски по делото в полза на ВСС.
С оглед на произнесената присъда, Варненският апелативен съд наложи на Надежда Стоянова забрана да напуска пределите на страната, като това определение не подлежи на обжалване.
Присъдата подлежи на обжалване или протест в 15 дневен срок пред ВКС.
Пресслужбата на съда припомня, че през октомври миналата година, при условията на съкратено съдебно следствие ОС-Варна, присъди на подсъдимата 3 години лишаване от свобода, което отложи с 5 годишен изпитателен срок и я оправда затова деянието да е било в особено големи размери и да представлява особено тежък случай.
В рамките на днешното съдебно заседание втората съдебна инстанция изслуша 5-на СМЕ. Експертите намират, че към настоящия момент подсъдимата е в добро клинично състояние.
В протеста на Окръжна прокуратура - Варна се каза, че подсъдимата системно и регулярно си е служила с хитрост при документната обработка на счетоводни документи и чрез измама е присвоила пари, предназначени за социално слаби хора от Вълчи дол. Прокурорът направи изчислението, че в продължение на 10 години Стоянова е присвоявала месечно по близо 3500 лева и дори след като е била привлечена като обвиняема е продължила да го прави, до отстраняването й от длъжност.
В последната си дума пред съда Надежда Стоянова се разкая за стореното и разказа, че се срамува за това, което е причинила на своите съграждани и на близките си.