Пазаруването на стоки и услуги през интернет набира популярност през последните месеци и потребителите трябва да бъдат предпазливи при плащане на екскурзии и почивки.
Директорът на регионалната дирекция на Комисията за защита на потребителите във Варна Илиян Станоев каза, че потребителите не трябва да се предоверяват и да правят всичко, което им посочи търговеца и най-вече да бъдат внимателни на кого превеждат парите за съответната почивка. Когато потребителите се насочат към турагент или туроператор, предлагащ туристическа услуга, те трябва да изискат предварителна писмена информация за услугата, която ще им бъде предоставена. Потребителите трябва да проверят дали фирмата, с която кореспондират, е вписана в Националния регистър към министерството на икономиката, енергетиката и туризма и да работят само с турагенти и туроператори, които са вписани в регистъра.
"Много често се получава следната ситуация - избира се фирма, която чрез писмо съветва потребителя да преведе парите за избраната оферта по сметката на друга фирма. Това е недопустимо и призовавам потребителите да не допускат такава ситуация", допълни Станоев.
Когато се поръчва почивка или екскурзия през интернет, потребителите трябва да спазват няколко правила - предварително да се провери дали фирмата е регистрирана в Националния регистър към министерството на икономиката, енергетиката и туризма, преди да се пристъпи към плащане да се изискат необходимите реквизити, когато става въпрос за организирано пътуване, като ваучер в три екземпляра и договор за предоставяне на туристическата услуга. Парите трябва да бъдат преведени на юридическото лице, което е посочено и проверено в регистъра. По възможност преди самата почивка потребителите е добре да се свържат с хотела, в който е направена резервацията, и да проверят дали има такава.
Източник: Радио "Фокус"