Повече от две поколения варненци знаят прословутата "Дупка“ в града само като дупка. Как е било преди нея ще видите днес в постоянната рубрика на
Varna24.bg –
"Преди и сега“.
До 80-те години на миналия век на мястото на Дупката са съществували красиви сгради, които са дефинирали силуета на някогашния бул. "Ленин“, днес "Княз Борис I“. На лявата снимка от нашия колаж те се виждат. На дясната вече ги няма. Няма ги и старите красиви къщи в дъното на старата снимка – сега на тяхно място е магазин "Ню Йоркър“. Вижда се обаче покривът на хотел "Мусала“.
През 1981 г. стартира реализирането на проект, който предвижда събарянето на част от сградите с цел създаване на парково пространство с фонтан.
Така през есента на 1986 г. строителството започва със събарянето на трите сгради със статут на паметницина културата. Извършен е масов изкоп, изляти са фундаментите на вертикалните комуникационни възли. При извършване на масовия изкоп, са разкрити археологически структури. Назначено е археологическо проучване с главен научен ръководител ст. н. с. М. Лазаров. Строителството е спряно. В началото на 1987 г. започват планови археологически разкопки. По-късно същите са прекъснати и продържават за кратко през есента на 1988 г. В началото на 1989 г. проучванията започват и с известни пекъсвания продължават до края на годината. Разкрити са крепостна стена с кула от IV в. пр. Хр., останки от средновековни сгради и втора крепостна стена от късната античност /IV–Vвек./.
В този момент вече нито държавата, нито Варна е имала финансовата възможност да реализира проекта по построяването на т.нар. Варненски ЦУМ. Така образуваната "Дупка“ е факт и до наши дни, независимо, че е скрита от погледите на минувачите.
Вижте "
Преди и сега" от предния път
ТУК