Бивши и настоящи студенти от ТУ - Варна: | виж още |
|
Общо 2465 кандидат-студенти са подали заявления в Техническия университет във Варна. Те ще се състезават за 1515 места. Повечето от тях ще участват в класирането с оценките си от матурата. Едва 1/3 от кандидатите се явиха на приемни изпити, предаде Дарик.
Най-много - пет души за едно място, са записалите като първо желание специалността "Компютърни системи и технологии". 4-ма ще се състезават за 1 място в специалностите "Социален мениджмънт" и "Софтуер и интернет технологии". В "Индустриален мениджмънт" и "Корабоводене" конкуренцията е трима за едно място. Сред новите специалности, въведени тази година, най-търсена е "Възобновяеми енергийни източници".
"Изключително сериозен тази година е интересът към задочното обучение. Местата тук ще бъдат запълнени още на първо класиране в повечето специалности", коментира доц. Маринова.
В юбилейната за Техническия университет година бъдещите инженери могат да кандидатстват по 5 нови специалности: "Възобновяеми енергийни източници", "Роботика и мехатроника", "Автоматика, информационни и управляващи компютърни системи" за бакалаври, както и "Ремонт и експлоатация на транспортна техника" за професионални бакалаври. Поради голямото търсене от страна на бизнеса се въвежда и нова магистърска специалност след средно образование "Електрообзавеждане на кораба".
Бройките за прием са увеличени с 12 %. Тази година във ВУЗ-а ще бъдат приети 1515 първокурсници или със 170 повече от миналата година. Други 150 ще бъдат приети на есен за степен "професионален бакалавър".
Това е второто поредно увеличение на приема в ТУ след като миналото лято, за да отговори на все по-голямото търсене от страна на работодателите, университетът прие с 329 студенти повече (30% над бройката през 2010-а). Всички места бяха запълнени още през август, а балът за прием беше по-висок от последните няколко години.
Така след запълване на местата от държавната поръчка университетът получи право да приеме студенти за обучение срещу заплащане. Техният брой трябва да е до 5% от определения капацитет на съответната специалност.
От 19 до 20 юли Технически университет - Варна ще бъде домакин на трета работна среща на учени по проект "SISMILE" - Повишаване на професионалните умения за справяне с риска при земетресения, причинен от неструктурни елементи на сградите. Проектът е финансиран от програма "Учене през целия живот" със сектор "Леонардо да Винчи".
Още по темата (6): | |