Канят варненци на прекрасен концерт за Цветница
Концерта за Цветница, в който ще чуем за пръв път истински контратенор - Джъстин Шюц и клавесин от 1961 г., възстановен от родственика на Росини Федерико Борландели предстои на 18 април от 19.00 часа във Варненската опера. Диригент е Мартин Георгиев, солисти: Джъстин Шюц - контратенор, Иво Станков - цигулка, Лъчезар Станков - пиано.
- Маестро Георгиев, с Вашето име свързваме такива духовни концерти, като Концертите за Благовещение, а ето сега и Концерт за Цветница. Как стигнахте до идеята за този концерт?
- Идеята за този концерт е на Даниела Димова, директор на Театрално-музикален продуцентски център Варна, която ме покани да направя Концерт за Цветница. Заедно избрахме солистите, а аз се постарах да съставя програма, която да бъде много динамична и контрастна, но с дълбоки вътрешни връзки между отделните теми.
Предложих да включим Менделсон, защото в него се усеща пиетета към бароковата музика и това вглеждане в миналото през една друга епоха в тези дни преди Цветница ми се стори важно. Избрах Увертюрата “Фингалова пещера" от Менделсон, заради нейната дълбока символика с Лазаровден. Христос нарежда на Лазар: "Излез от тази пещера и възкръсни!“ Същата символика имаме в темите за великия пост и в двете арии от Хасе и Скарлати. “Mea Tormenra properate" от Хасе възпява страданията на Св. Петър и Св. Мария Магдалина, а “Dormi o fulmine di guerra" от А. Скарлати ни представя Юдит, която се подготвя чрез пост да обезглави поробителя на еврейския народ.
В Концерта за пиано и оркестър No.1 и Двойния концерт за цигулка, пиано и оркестър от Менделсон ще чуем Иво и Лъчезар Станкови – нашите двама изявени съграждани от Лондон. В програмата включихме и две исторически арии от Хендел – едната от операта "Флавио“, а другата от операта "Ксеркс“, които създават красиви контрасти с останалите творби.
- Като варненци, които живеят и творят в Лондон, сигурно не за пръв път излизате заедно на сцената с братята Станкови...
- С братя Станкови поотделно съм правил концерти, но сега за пръв път излизаме тримата заедно на сцена и този троен концерт ни дава много емоция и енергия. Произведенията, които Иво и Лъчезар ще изпълнят като солисти в Концерта за Цветница във Варна, те ще запишат в Лондон през май т. г. с Кралския симфоничен оркестър. Т.е. втората част на нашия концерт всъщност ще бъде техният нов компактдиск, който предстои да бъде записан в Лондон. Всичко това носи особен заряд и ни вдъхновява.
- Как вървят репетициите с Оркестъра на Варненската опера?
- За нас винаги е голяма радост да се връщаме във Варна. Тук имаме толкова близки приятели в оркестъра, тук се потапяме в една съвсем различна атмосфера, никъде другаде няма такава.
- Разбрах, че в Концерт за Цветница ще свирите на клавесин...
- По принцип в бароковата музика много се използва клавесин и аз се радвам, че благодарение на реконструирания от Федерико Борландели инструмент, след много дълго време на варненска сцена отново ще звучи клавесин.
- Федерико, познаваме те като родственика на Росини, който работи за Почетното консулство на Италия във Варна, закърмен е разбира се с музика, но предпочита да се занимава с бизнес. Сега изглежда музиката отново излиза на преден план...
- Музиката винаги е била на преден план при мен. Имам много приятели във Варненската опера, често идвам тук, както знаеш. Веднъж забелязах в един ъгъл занемарен и изоставен клавесин, който ме заинтригува. Предложих на директора Даниела Димова да го ремонтирам и тя се съгласи. В продължение на близо 7 месеца се занимавах с него, възстанових скъсаните струни, смених много части, акордирах го. Щастлив съм, че клавесинът ще започне втори живот и в Концерт за Цветница ще има повторен дебют на варненска сцена. Инструментът не е античен, но е прекрасен класически клавесин, три четвърти, произведен в Германия през 1961 г. Звукът му е силен, така че трябва да се свири много внимателно на него. Зарадвах се, когато Маестро Георгиев ми предложи да се включа в Концерт за Цветница с клавесина, но нямах достатъчно време да се подготвя и със съжаление отказах.
- В България едва ли има много от тези предшественици на пианото...
- Много не, но се срещат. Със сигурност знам, че има клавесини в Русе, София, Пловдив и сега във Варна.
- Маестро Георгиев, Концерт за Цветница ще бъде забележително събитие, освен с току-що възкръсналия клавесин от миналия век, и с контратенора Джъстин Шюц, когото ще чуем за пръв път във Варна.
- Да, ако не се лъжа, въобще за пръв път във Варна ще звучи истински контратенор. Истинско удоволствие е да се слуша такъв рядък теноров глас, уникален и ярък.
- Г-н Шюц, какво означава за Вас да изпълнявате толкова трудни партии, недостижими за останалите тенори?
- Това е изключително красива музика, която наистина не се изпълнява често. Тя е по-трудна от обикновеното пеене, затова и аз влагам много повече усилия в подготовката си. Харесвам музиката за контратенор, гледам на нея като на предизвикателство, което поставя високи изисквания пред мен.
- Красивата музика винаги ли е трудната музика?
- Не непременно. Арията “Rompo i lacci" из операта “Флавио" от Хендел ми е по-лесна в техническо отношение, но пък в нея трябва да се вложи силен драматизъм. А в "Юдит“ трябва повече да се внимава, там има много технически трудности. Но и двете арии са прекрасни.
- Как се чувствате във Варна?
- За пръв път идвам в България и всичко тук ми е интересно. Иначе имам приятел българин в Амстердам и обичам българско кисело мляко. Най-важното за мен е, че във Варна, в Концерт за Цветница ще бъде моят дебют на оперна сцена. Досега съм пял предимно на църковни и на различни други концерти, но в оперен театър ще пея за пръв път.
Още една новина в Концерта за Цветница. Вярвам, че варненската публика ще Ви хареса и дано варненският дебют даде старт и на успешната Ви оперна кариера! На добър час на Концерт за Цветница!