Българският капитан Светлозар Собаджиев, който от 28 март миналата година се намира в панамски затвор, съжителства с тарантули, хлебарки, скорпиони и дори малки алигатори. Това разказа дъщерята на моряка Лора Собаджиева, предаде Дарик. Точно година след задържането му заради 169 кг. кокаин, открити на управлявания от него кораб, срещу капитана все още няма повдигнати обвинения.
Първоначално Собаджиев се обърнал за правна защита към панамски адвокат, който обаче прибрал 30 хиляди долара и не свършил нищо. След съдействието на Американската асоциация на морските капитани интересите му се защитават от нови адвокати. Сумата, която те са поискали, е 50 хиляди долара. Половината от парите вече са преведени, разкри капитан Димитър Димитров - председател на Българската aсоциация на морските капитани. Заради високите хонорари на юристите първата вноска е изразходвана за два месеца и половина. За набирането на останалите семейството на моряка разчита на помощта на съвипускници и колеги на Собаджиев.
До момента новите адвокати на капитана са изискали документацията по делото от панамската прокуратура и са започнали да събират доказателства за неговата невинност. Очаква се той да бъде разпитан за първи път от задържането си.
Министерството на външните работи не е съдействало по никакъв начин на близките на капитана, въпреки търсената помощ, посочи Лора Собаджиева. Обяснили им, че България няма право да се меси във вътрешните работи на Панама. Между двете стани няма и договор за правна помощ, затова няма шанс морякът да бъде преместен в наш затвор.
Колегите на Светлозар Собаджиев вярват в неговата невинност. Според кап. Димитров не е възможно 169 кг. наркотик да бъдат пренесени в кораба само от един човек. «Помещението, в което е открит кокаинът, се използва от целия екипаж. Винаги обаче капитанът носи отговорност за това какво има на кораба», коментира той.
Светлозар Собаджиев заедно с 13-членния екипаж на плаващия под холандски флаг "Маас Трейдър" бяха задържани на 28 март на пристанището Кристобал. След 6-дневни разпити всички бяха освободени с изключение на българина. Трудовият му договор с холандската фирма "Марлоу Шипинг" веднага беше прекратен, а юристите й се оттеглиха от случая.