50 дни незаконен арест, нагласяне на доказателства, грубо потъпкване на българското и европейското законодателство, договорки за абсолютно незаконна екстрадиция, психически тормоз и чувство за обреченост, пише
България Днес.
Това преживя финландецът Абдулай Коне по време на почивката си в България. Поредният случай на тотална некомпетентност на българските власти е на път да създаде международен скандал и данъкоплатците за пореден път да плащат паричните глоби, които отнасяме от Европейския съд.
Ходенето по мъките и правният абсурд, в който попада Коне, започват преди два месеца.
Заедно със семейството си мъжът прекарва седмица на морето. Почивката свършва и те се отправят към летище Варна. На митницата ченгета преграждат пътя на Коне и той е арестуван. Жена му и децата са отпратени, а той попада в ареста.
След три дни в пълно неведение преводач обяснява на Коне в съда, че е задържан по искане, отправено от Того до Интерпол, и е обвинен за извършване на редица компютърни престъпления на територията на африканската държава. Коне започва да се кълне, че никога не е стъпвал в Того, че е финландец, че не крал дори и дъвки като малък. Пред честната му дума нашите власти изкарват "неопровержими доказателства".
Заявка до Интерпол за издирване на лице със същите имена, без посочена снимка или отпечатъци, с малката разлика, че търсеният е от Кот д'Ивоар, а не от Финландия. Магистрати изпращат съобщение до колегите си в Того, че са арестували лице с подобно име. Междувременно съдът в столицата Ломе постановява задочна присъда от 3 години затвор срещу издирвания престъпник.
Абсурдът и некомпетентността, които вкарват зад решетките Коне, го докарват до отчаяние. Никой не му съдейства, няма комуникация с близки и финландските власти. Служебни защитници и ченгета му обясняват, че всичко е приключило, че той е осъден и ще бъде екстрадиран в Того, за да излежи присъдата си. Казват му, че снимките от Интерпол и пръстовите му отпечатъци съвпадат и той е обречен.
"Това, разбира се, няма нищо общо с действителността, тъй като подобни материали въобще няма. Искащата държава не е предоставила нито снимка, нито каквито и да е други данни", категорична е защитничката на Коне - адвокат Биляна Коцакова.
Потресеният юрист се захваща със скандалния случай. Установява по безспорен начин, че клиентът й никога не е стъпвал в Того. По време на периода, за който се твърди, че съименникът му е извършвал престъпленията, Коне е бил с жена си във Финландия, работел е, помагал й е в бременността и е ходил по болници с нея.
Кошмарът не свършва. Българските власти уговарят екстрадицията на Коне, без въобще да уведомят Финландия. Това е задължително с оглед на това, че че той е гражданин на друга държава от ЕС.
"Напрежението беше неописуемо. Виждах реалната опасност как един невинен човек ще бъде изпратен в затвор в Африка", добавя адвокатът. За щастие делото е прехвърлено в София, където екстрадицията е отказана. Случаят стига до Финландия, като лично главният прокурор на скандинавската държава се захваща с него. Коне е категоричен, че ще търси справедливост и ще съди България в Страсбург.