Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Казаха за увеличението на такса смет във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 15:17 / 11.12.2024Коментари (4)4226
© Varna24.bg
Промяна на такса смет през 2025 г. одобри на днешното си заседание комисията по благоустройство и комунални дейности към Общински съвет – Варна. Съветниците дадоха съгласието си таксата за жилищни имоти да бъде променена на 1,5 промила върху данъчната оценка при сегашните 0,98 промила. За предприятия тя ще бъде актуализирана от 3,9 промила на 5,97 промила.

Предстои промените да бъдат разгледани от финансовата комисия, а след това и от Общинския съвет. Ако те бъдат одобрени от местния парламент, актуализацията ще влезе в сила от 1 януари 2025 г.

В продължение на 10 години Община Варна следва политика на запазване данъчната тежест на гражданите и бизнеса по отношение на размера на таксата за битови отпадъци, като се фокусира основно към повишаване на събираемостта на таксата. Към настоящия момент тя е с ниво на събираемост над средното за общините в страната.

В дългосрочен план обаче, предвид настъпилите социално-икономически промени през последните години, този подход не може да осигури необходимите финансови средства за покриване на дължимите разходи, се казва в мотивите за изменение на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги и цени на услуги.

За почистване на Варна през 2025 г. са предвидени 55 млн. лева. Размерът на планираните средства за сметосъбиране и сметоизвозване е 15,3 млн. лева. От тях 14,4 млн. лева са за събиране на битовите отпадъци и транспортирането ѝ до завода за боклук в с. Езерово. Останалите 890 хил. лева са за събиране и транспортиране на едрогабаритни и смесени битови отпадъци от нерегламентирани сметища, сочи план-сметка "Чистота“ за 2025 г., която беше одобрена от комисията.

Необходимите средства за почистване и поддържане на чистотата на обществените места са в размер на 19,9 млн. лева. За ръчно и механизирано почистване на площади, спирки, пешеходни зони, детски и спортни площадки, междублокови пространства са заделени 10,7 млн. лева. Малко над 2 млн. лева са планирани за почистване на уличната мрежа. Трудовите и осигурителните разходи, свързани с контрола и изпълнението на дейностите по поддържане на чистотата, в това число издръжката на общинското предприятие "Управление на проекти и озеленяване“ – 5,1 млн. лева. 

Разходите за обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци са в размер на 19,6 млн. лева. От тях малко над 3,8 млн. лева са за изграждане на Клетка 2 на Регионалното депо за отпадъци в с. Въглен за 2025 г., става ясно от план-сметка "Чистота“.



Още по темата: общо новини по темата: 82
31.01.2025 »
31.01.2025 »
31.01.2025 »
30.01.2025 »
30.01.2025 »
30.01.2025 »
предишна страница [ 1/14 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
Aнонимен
на 19.12.2024 г.
0
 
 
И пак няма вода всеки ден в Левски.
Aнонимен
на 11.12.2024 г.
0
 
 
Ако успеят да покажат и докажат какво са озеленили с бюджета за "Управление на проекти и озеленяване" - 5,1 млн. лева", с удоволствие ще си платя таксата. Иначе да - газим си в гниещи листа, кал и кучешко аки...
Aнонимен
на 11.12.2024 г.
0
 
 
Ще плащаме повече за да газим в същата мръсотия
Aнонимен
на 11.12.2024 г.
0
 
 
КРАДЛИВО ПЛЕМЕ ВДИГАТЕ ТАКСА СМЕТ.ЗАПЛАТИТЕ СА НИСКИ.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Януари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Вторият мандат на Доналд Тръмп
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
Кабинетът "Желязков"
Секретна операция: Задържаха известен диригент за присвояване на много пари
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: