Кирил Йорданов отрече да има вина за строителството в Морската градина

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (6)
13:57 / 05.12.2013
1873
Кирил Йорданов отхвърли всички упреци, че в качеството си на областен управител и кмет на Варна по някакъв начин е виновен за строителството в Морската градина. На първата си пресконференция след напускането му, която той определи като "предизвикан отговор" за парка, ексградоначалникът на няколко пъти посъветва журналистите да проверят в общинските архиви чии подписи стоят под издадените разрешителни за строеж, съобщава Дарик.

Йорданов направи преглед на събитията, довели до днешната ситуация в Морската градина. Ретроспекцията му започна от Закона за реституцията и припомнянето, че като губернатор е имал отрицателно становище за връщане на частни имоти в парка. Община Варна, управлявана от тогавашния кмет Христо Кирчев, в 90 % от случаите отказвала да удовлетвори претенциите на собствениците на терени. Тези откази били потвърдени и от Окръжния съд във Варна, но Върховният административен съд излязъл с други решения. Именно те според Йорданов били в основаната на връщането на имоти. Вече като кмет той също направил три отказа за реституиране на парцели в парка.

"Първото разрешение за строителство в Морската градина е издадено през 1998. Вижте в общинските архиви кой е подписвал тези разрешения, при какви условия и дали са били предвидени паркоместа. С моя подпис са били извършвани единствено други действия в историческото ядро като ремонта на басейн "Приморски", асфалтирането на алеите, облагородяване на пространството пред Летния театър, изграждането на общинското спортно игрище и реконструкцията на езерото до Детския кът", заяви Йорданов.

Заради издаването на разрешителни за строеж в Морската градина Йорданов е отнел правомощията на районните кметове и за всичките си мандати е сменил трима главни архитекти на Варна.

"Главните архитекти имат собствени правомощия, на които не можех да влияя като кмет. И когато това се е случвало, съм ги отстранявал. Аз не съм полагал подписи под разрешителни за строеж. Нека всеки, който го е правил, да носи своята отговорност", заяви Йорданов. Той не можа да си спомни колко разрешителни са издадени по време на управлението му, както и дали са правени проверки за използване по предназначение на сградите, предвидени като галерии или като обекти със социални функции.

На въпрос как е издадено разрешителното за изграждането на "Тринити парк" под спирка "Акациите", Йорданов не можа да се сети къде се намира откритият преди две години спортен комплекс, тъй като отдавна не бил минавал оттам.

Ексградоначалникът не успя да си спомни и как още два обекта в Морската градина и в квартал "Чайка" са получили разрешения за строеж. Вместо това бившият кмет припомни, че по негова инициатива през 2005 г. е била организирана дискусия "за" и "против" строителството в жилищни квартали и в Морската градина. След нея са се появили заповедите за забрана в парка, в курорта "Златни пясъци" и в квартали "Чайка" и "Бриз", съобщава Дарик.

"В "Чайка" и досега не се строи, забраната за "Златни пясъци" беше отменена от тогавашния министър на регионалното развитие Асен Гагаузов", добави Йорданов. Той се похвали, че през 2005 г. първи е предложил провеждането на референдум за бъдещето на Морската градина, но въпросът продължавал да бъде висящ и досега.

Кирил Йорданов акцентира и върху заповедите и ограниченията за движение на автомобили в Приморски парк по време на мандатите си. Борбата му с автомобилния трафик започнала още през 2002 г. с поставянето на бариери, препятствия и жива охрана на различните входове.

"Подобни инициативи винаги са била посрещани с огромна съпротива. Търсили сме винаги варианти, за да съчетаем интересите на собствениците и посетителите в парка. Единственото решение на проблема е изграждането на подземни връзки между "бул. "Княз Борис" и Алея първа, но това не е по силите на общината и на държавата", коментира Йорданов. Той отхвърли като нереалистична тезата, че държавата е можела да си върне реституираните имоти, тъй като пред годините не е дала и една стотинка за поддръжката на Морската градина, на която е собственик.

Бившият кмет пожела "откровено и сериозно" успех на настоящия Иван Портних, чийто заместник Тодор Иванов изслуша пресконференцията. Йорданов обяви, че разполага с експертиза, поръчана от него и потвърдена "от Париж", за доброто финансовото състояние на Община Варна към края на 2012 г. Предупреждението той направи, тъй като "наближава краят на финансовата година и няма начин общината да не направи финансов анализ".


Виж коментарите (6)

Още по темата (206):
29.09.2022 Без коли в Морската градина, вижте кога ще влезе в сила!
15.07.2022 Община Варна: Морската градина е държавна собственост, областният управител може да забрани движението на автомобили!
15.07.2022 Благомир Коцев: Не е в правомощията ми да издавам заповед за забрана на коли в Морската градина, това е фалшива новина!
15.07.2022 Сигнал: Областният управител забранява движението на автомобили и в Морската градина
09.02.2021 Терен от близо декар в Морската градина във Варна – продаден на частник
31.01.2021 Адвокат Балачев: Нека активисти на ДБ с имоти в Морската градина ги дарят за зелени площи
Още новини от Новини от Варна:
Коледа е! Честито Рождество Христово!
Честито Рождество Христово!
Кметът на Варна с обръщение за Коледа
Коледни коли фучат по варненските улици
Жълти кодове за утре във Варна, ще има усложнения
Опасно време: Жълт код за силен вятър, валежи от дъжд и сняг във ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).