"Китайският народ е известен със своята древна история, а Варна - с най-древното обработено злато в света", каза кметът и подари реплика на съкровището от Варненския халколитен некропол на г-н Нин Дзиджъ.
По-рано китайската делегация, заедно с Антон Гинев - зам.-министър на транспорта, Ангел Забуртов - генерален директор на ДП "Пристанищна инфраструктура", Петър Сеферов - изпълнителен директор на "Пристанище Варна", Христо Алексиев - зам.-генерален директор на ДП "Национална компания железопътна инфраструктура, кметът на Варна Иван Портних и областният управител Стоян Пасев, разгледаха фериботния комплекс и пристанище Варна - Запад. "Правим проучвателни обиколки", обясни повода за посещението Нин Дзиджъ.
"Представяме какви са възможностите на нашите морски пристанища, както и възможностите за развитие на коридора през Черно море. Очакваме конкретни предложения от китайска страна", заяви пред журналисти зам.-министър Антон Гинев. Той допълни, че очакват различни варианти на сътрудничество - за строителство на новия терминал, за евентуална бъдеща концесия на пристанище Варна, за изграждане на жп линии. Той поясни още, че визитата е в следствие на инициативата 16+1 - за икономически връзки между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
"След около две седмици наша делегация ще бъде на междуправителствена комисия в Техеран. Тя ще се води от министъра на транспортна. Надяваме се, че ще получим предложение и от тяхна страна за развитие на транспортните връзки в Черно море", допълни зам.-министърът. По-късно пред гостите бяха направени подборни презентации на проектите за интермодален терминал, за обновяването на жп лините Варна - Русе и Карнобат-Синдел, за които не е осигурено финансиране по оперативна програма "Транспорт".