Навършват се три години от създаването на клиниката по кардиохирургията в Университетската болница "Света Марина" във Варна. Това каза главният секретар на Министерството на здравеопазването доц. Красимир Гигов. Кардиохирургията е създадена със съдействието на Министерството на здравеопазването и обслужва цяла Североизточна България.
Изпълнителният директор на УБ "Света Марина" доц. д-р Красимир Иванов каза пред "Фокус", че това е най-новата кардиохирургия в България. За три години са били направени над 1500 сърдечни операции и резултатите от тях са съизмерими с водещите европейски клиники. "Създаването й беше реализирана мечта на поколения варненци, тъй като преди това трябваше да ходят до София, за да получат адекватна медицинска помощ по кардиохирургия". По думите му - това е най-високотехнологичната клиника в болница "Света Марина". В клиниката се извършва пълен обем от операции на кардиохирургията, с изключение на трансплантация на сърце и имплантация на изкуствено сърце.
"Подкрепа за създаването на клиниката получихме от народните представители от трети варненски многомандатен район, финансова подкрепа от Министерството на здравеопазването чрез капиталов трансфер от държавния бюджет. Финансова помощ ни оказаха и частни спонсори от Варна", каза д-р Иванов.
По думите му усилията на ръководството на болницата са насочени към решаване на проблемите по социално значими заболявания, а сърдечносъдовите са основната причина за заболяваемост и смъртност. "Освен Клининиката по кардиохирургия, преди две години създадохме и нова клиника по интервенционална кардиология и доставихме модерен ангиограф, с който се правят така наречените безкръвни операции на сърцето. Целият проект за интервенционална кардиология и кардиохирургия е на стойност над 10 милиона лева", обясни д-р Иванов.
На празника присъстват гости от Университетската болница в Пилзен, Чехия - д-р Патрик Ручка и д-р Томас Хайк. Според д-р Красимир Иванов това е част от стратегията на УБ "Света Марина" - ежемесечно да бъдат канени водещи специалисти в областта на кардиохирургията, които да извършват демонстративни операции в болницата. "По този начин се усвояват нови върхови европейски постижения, а същевременно пациентите получават високотехнологично лечение", посочи д-р Иванов.
Източник: Агенция "Фокус"