© Varna24.bg | | Чак в края на март ще стане ясно колко и кои служители ще трябва да напуснат работните си места в бившия партиен дом, където сега е разположена централната администрация на община Варна. Съкращенията в нея, както и очакваната й нова структура все още е обект на обсъждане и уточняване.
Припомняме, че общият брой на съкратените общинари трябва да е 117 души, както призна шефът на бюджетната комисия д-р Янко Станев по повод средствата, заделени за издръжка на администрацията. На извънредната сесия на общинския съвет в сряда петте районни кметства в града се разделиха по собствено искане с общо 51 щатни бройки. Те сами поискаха това с мотив, че без да направят съкращенията, няма как нормално да платят на оставащите на постовете си служители, тъй като бюджетът им за заплати вече е орязан. Малко странно е, че в централната общинска администрация не се чувстват притиснати от това обстоятелство.
Новата структура на общинската администрация, за чието преподреждане е наета (за неясна до момента сума) частна консултантска фирма, трябваше да е ясна в началото на този месец. Засега не е ясно откъде точно идва забавянето. Според някои наблюдатели, познаващи отлично община Варна, протакането е с цел да се избегне съкращаването поне на част от планираните за това 66 щатни бройки от кметския екип."Тъпаните" остават бетонирани
До този момент от община Варна не идват никакви сигнали, че Кирил Йорданов ще се раздели с поне още един от петимата си заместници, както и с основните шефове на дирекции, някои от които заемат постовете си от 1999-а до днес. Това на практика означава, че ГЕРБ ще трябва да се простят с изпълнението на предизборното си обещание общината да има трима или в краен случай четирима заместник-кметове. Де факто до момента Йорданов е освободил само един от заместниците си - ген. Веселин Петров. Друг зам.-кмет, арх. Венелин Жечев, си тръгна по собствено желание, а и на негово място дойде друг, Димитър Николов. Ако пък бившият член на някогашната "великолепна седморка" от вицета на варненския кмет Свилен Крайчев не беше напуснал парламента, то неговото място щеше да се пази като щат до разпускането на сегашното Народно събрание.
По време на предизборната кампания Кирил Йорданов нарече част от шефовете в общината "тъпани", защото не успяха да реагират адекватно на обилен валеж от дъжд. Тогава той обеща сериозна чистка на кадрите, които не успяват да се справят със задълженията си. Явно обаче острата реакция на Йорданов тогава е била плод на емоция, защото по-голямата част от висшите общински чиновници ще запазят работата си, както твърдят наши източници.
Източник: в. Народно дело |