© Varna24.bg | | По комунистическо време имаше един израз: когато искаш един проблем да зацикли и да не се реши - създай комисия! Днес, тези комисии се наричат "работна група". Резултатът и от двете организации е един и същ - да се отлага във времето, та хората да забравят за какво ставаше въпрос. И ако може, тихомълком, да се осъществи идеята на вносителя на предложението или пък да няма наказани.Отново иде реч за предложението на Кмета на Община Варна - Кирил Йорданов, за деактуване на имотите на Логопедична детска градина №20 в местност "Салтанат" от публична общинска в частна общинска собственост. Без приложени съображения, без анализи и без основания. Това се случи на заседание на постоянната Комисията по "Собственост и стопанство" на Общински съвет - Варна на 21 юли 2010 г.
Има само няколко коментара по темата: Владимир Тонев - "Нашият град": "Това е терен за широко обществено ползване и предложението, което е внесено тук явно е първа стъпка към нещо, което ще последва. Без да е ясно какво е то, аз не съм съгласен да го гледам още повече, че ще гласувам против унищожението на логопедичната детска градина".
Но, въпреки това, има и конкретно предложение съветникът: "Логопедичната градина в момента е върху две УПИ-та (грешка, Тонев, върху ТРИ УП-та, може би кмета вече е предвидил това отпреди години- бел.авт.). Едното е 1600 кв.м., а в другото са въпросните около 15 600 кв.м. Струва ми се съвсем лесно да се разшири УПИ-то, което е към логопедичната градина, така че нейният терен да стане достатъчно голям, за да отговаря на нормативите и той да си остане публична общинска собственост. Така вероятно ще останат едни свободни 10-11 дка, които биха представлявали отделно УПИ, за което, ако някой ни предложи тук в ОбС нещо, което е добро за града, бихме могли да го реализираме." Ясно, веднага има готови решения Тонев.
Пламен Андреев - "Глас": "Колеги, да не стане така, че да изтъргуваме в момента този имот и после поколенията нас да псуват. Да си намерят друг имот да търгуват". Категорично, но докога... Впоследствие, при гласуването, въпросните двама господа не гласуват "против", както и представителя на ДСБ - Стелиян Севастиянов, който в началото се диви защо е това предложение на кмета. Против предложението на кмета в комисията гласуват само четирима представители - двама от ГЕРБ, един от БСП и един от Атака като е отхвърлено и не се внася на сесия. Поне засега.
ФАКТИТЕ за ЛДГ "Бриз" - единствената логопедична детска градина в Източна България, са следните: 1. Дарението на истинските собственици на част от имота - изгонени от комунистите, е за децата а Варна, в лицето на Община Варна. 2. По градоустройствен план, въпросния терен е отреден за детска градина. 3. Справка в актовете за общинска собственост показва, че за терена има 3 обособени урегулирани парцела. Изводите от изброените факти всеки може да тълкува според интелигентността си, интересите си и познанията си. Но това създава лепкавото чувство, че кметът се пробва докъде може да проспи варненската общественост подарените й имоти. Защото градоначалникът прекрасно знае, че има обособени 3 (ТРИ) парцела, т.нар УПИ, които могат да бъдат предмет на всякакви разпоредителни сделки и строителство, стига да са публична общинска собственост. Ина Георгиева
ДОКУМЕНТИТЕ: 1. С акт за общинска собственост (АОС) № 955 от 25.01.1999 г, детската градина в м-ст "Салтанат" № 81, кв.38, пл. № 1158 е ЧАСТНА общинска собственост; 2. С АОС № 1488 от 12.01.2000 г, в м-ст "Салтанат" № 83, пл.№ 2157 фигурират сгради и детска градина; 3. С АОС № 4886 от 18.02.2008 г, в м-ст "Салтанат" № 81 (втори обособен парцел с този номер, но вече публична общинска собственост) е описана детска градина с имот публична общинска собственост.
Цитираните данни са публични и всеки може да ги види, та дори да не помръдне от бюрото си - те са качени (по закон) в официалния сайт на Община Варна. Въпросът е дали юристи, прокурори, журналисти и репортери искат да го видят и оттам да анализират, коментират, питат и разпитват отговорните мъже и жени на Варна.
Източник: Днес + |