Кметът удря с двойна такса в курортите

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:05 / 08.07.2009
907
„Обжалвам решението за намаляване на курортната такса", категоричен бе вчера варненският кмет Кирил Йорданов. Според него, решението се е „промъкнало" в пленарна зала, без да е минавало през ресорните комисии на Общинския съвет. „Прави се достатъчно за туризма - реклама, противопожарна безопасност и полицейска охрана - всички тези разходи се плащат от общината. Сега от бранша напират да бъдат освободени и от таксата за смет. В крайна сметка се получава така, че градът не печели от туризма, а туризмът печели от общината", заяви Йорданов при обявяването на началото на Седмицата на водното спасяване от БЧК във Варна.

На сесия на Общинския съвет през май бе прието решение, завишената двойно в сравнение с миналата година курортна такса да бъде намалена с 25 на сто. Тезата на кмета обаче е, че трябва да се запази първоначалното увеличение на налога.

"Много мъдро управленско решение на общината", иронично коментира собственикът на верига хотели на Златни пясъци Григор Фиданов, след като научи за намерението на кмета. "Преди избори намалят таксата, след тях я вдигат, да видим дали ще успеят да достигнат събираемост от 2,5 млн. лв., каквато беше миналата година", каза браншовикът. Към думите му се присъедини и шефът на "Златни пясъци" АД Николай Недков. "Колкото повече увеличават таксите, толкова повече ще пада събираемостта. Пак влизаме в сивата икономика", посочи той.

Междувременно градоначалникът бе категоричен, че трябва и нов закон за водното спасяване, който да накара хотелиерите да заделят средства за спасяването на почиващите при тях. "Съмнявам се, че ще бръкнат в своя джоб за подобен разход. Те уважават умножението и събирането, но не зачитат изваждането и делението, когато ги касае пряко", коментира Йорданов.

Изграждането на Центъра за водни спортове на мястото на рибарското селище не е започнало умишлено, съобщи още кметът. 6 млн. лева е била предвидената инвестиция за него. В центъра е трябвало хабилитирани лица от Медицинския университет да обучават кадри и за водно спасяване. Предварителните договорености включвали отдаването на мястото за период от 10 г. Впоследствие обаче всичко изградено от общината оставало за държавата. "Не може да влагаме парите на варненци в собственост, която не е тяхна", посочи кметът. Затова, според него, теренът трябва да стане общински.

"Идеята за общинска служба по водно спасяване не се реализира, защото концесионерът може да не иска да допусне спасителите да стъпят на брега. Пазенето на района от пейките до Казиното в Морската няма да грее никого", смята още Йорданов.

Източник: "Позвънете"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Ето къде няма да има ток във Варненско утре
Варненци протестираха в защита на Морската градина
Слънцето се скрива утре, но температурите остават високи във Варн...
След 20 години в чакане, жители на варненското село Долище решиха...
Инфекционист: Вървим към пика на грипа!
Ето какво време ни очаква днес във Варна


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).