В класическата телевизионна екранизация "Гераците" Максим Генчев експлицира един от проблемите, засегнат в едноименната повест на Елин Пелин - този за парите и дописва творбата. Критиците оцениха високо неговия разказ и споделиха, че той е напълно в хармония с духа на автора. Нововъведеният образ на кмета, изпълняван от Робърт Янакиев е вписан от режисьора и сценарист на филма в подкрепа на темата за парите. "Жаждата за пари е обезчовечаваща и пагубна" - така обясни посланието на филма си Максим Генчев. Той играе и главната роля на бащата герак - Йордан. Любопитното на тази филмова продукция е, че тя е заснета в къщата на Елин Пелин и е финансирана от община, което е прецедент. Мистериозната случайна поява на сянка над кацата с пари в един от кадрите кара режисьорът да повярва, че Елин Пелин е бил с тях по време на снимките и ги подкрепя. Той оцени високо качествата на варненската актриса Десислава Чутуркова и на младите актьори, чиято игра определи като по-истинска и обрана. Повечето от тях са играли само по-масови сцени в американски филми. Максим Генчев поздрави организаторите за усилията им да обогатяват духовността на българите по време на криза.
Противоречиви бяха отзивите на критиците за драмата на Магдалена Ралчева - "Още нещо за любовта", която е снимана във Варна. Въпреки това всички в залата се съгласиха че, този филм е един от фаворитите на публиката. Професор Божидар Манев от НБУ бе критично настроен към филма на Магдалена Ралчева, а "Светото семейство" на Красимир Крумов определи като блестящ: ""Светото семейство" и "Още нещо за любовта" отчетливо открояват големият диапазон на търсенията и стойностите в двата филма". Кинокритикът Тони Ковачева определи сценария на "Още нещо за любовта" като "добър и романтичен, но ограбен в реализацията му". "Светото семейство" е заснет блестящо и изследва провалът и кризата на българското общество през детето.", сподели кинокритикът от в. "Култура" Геновева Димитрова. Критиката оцени високо изобразителната култура и на филмите "Още нещо за любовта" и "Цахес".
Проблемът с разпространението на българските филми беше засегнат и на днешната пресконференция. Той се изразява в това, че филмите се правят с държавни пари, а се разпространяват от частни компании, които не дават филмите си за прожекция на независими кина. Необходимостта от обсъждане на филмите по кинофестивалите между създателите им и публиката, също се открои по време на дискусията. Професор Александър Янакиев предложи като единствено технически възможно решение на това онлайн излъчването на пресконференциите.