Собствениците трябва да опишат всички показатели на притежавания от тях предмет, обясни процедурата директорът на Регионалния исторически музей (РИМ) д-р Валентин Плетньов. Те трябва да представят и документ, удостоверяващ правото на собственост, декларация за произхода и начина на придобиване на вещта. Правят се и три цветни снимки на предмета. Заявленията се приемат от комисия, включваща трима музейни специалисти, реставратор и поне един външен експерт. Заплаща се и такса в зависимост от броя на предметите. От нея се освобождават собствениците на антики, за които са установи, че представляват национално богатство.
Колекциите от монети трябва да бъдат оценени и от регистрирано нумизматично дружество. Във Варна е създадено такова, като по думите на директора на РИМ, то се е регистрирало на 8 април. В крайна сметка предметите ще се сдобият със сертификати, съдържащи описание и снимка.
Броят на колекционерите, подали заявления в отредения срок, изглежда твърде съмнителен за регион като Варна, изрази мнението си Плетньов. Той прогнозира и че под 1% от предметите ще се окажат със статут на национални културни ценности.
След като си регистрират предметите, колекционерите могат да участват с тях в търгове. „В закона е записано, че министърът на културата обявява ежегодно обществени търгове за паметници на културата", посочи Плетньов. Целта е да бъде преустановено провеждането на сбирки в разни хотели, на които уж колекционери си обменяха разни неща, а се оказа, че не е точно така, допълни той. По думите му с регистрацията колекционерите се превръщат в държатели на предметите, а не във фактически владелци, каквито са били до този момент.
Източник: в. "Позвънете новини"