Времето през март е променливо и опитът показва, че е напълно възможно един ден да грее слънце, а на следващия да вали сняг. Възможно е дори двете неща да се случат в рамките на един ден, през този капризен месец нищо не се знае. Това, което обаче можем да кажем със сигурност е, че тази зима Варна се размина със снега. По улиците на града така и не видяхме снегорини, по простата причина, че нямаше и защо те да излизат от гаражите.
На няколко пъти на територията на общината се образуваха поледици, при които имаше нужда от реакция на фирмите, които се грижат за зимната поддръжка. Оценката на гражданите за обработката на пътищата беше доста противоречива - едни нямаха особени претенции, други алармираха, че при ясни прогнози от синоптиците никой не взема превантивни мерки. С особена тежест беше поставен въпросът за поддръжката на Аспарухов мост след поредица от произшествия, причина за които стана хлъзгавата настилка. Характерен пример беше верижна катастрофа през декември, след която много варненци коментираха в интернет, че явно някой пак "пести" от средствата за обработка на важната не само за Варна пътна артерия.
Основният въпрос в края на меката зима е не дали община Варна ще спести средства от зимното поддържане на пътищата, а колко точно. Другият важен въпрос е какво ще стане с тези пари, дали ще бъдат насочени към друга дейност, или ще останат спестени за следващите студени месеци в края на 2015-а.
В търсенето на тези отговори трябва да се вземе предвид една важна подробност. Парите за поддръжката на пътищата за един зимен сезон се разпределят между два бюджета - този за отиващата си и за новата година. Ако общината и фирмите, ангажирани с дейността в отделните райони на Варна, имат някакъв регламент кога, колко и за какво се плаща, това обикновено остава пълна загадка за гражданите. А именно последните осигуряват средствата от плащането на такса смет. Така например през 2014-а се наложи в бюджета на общината да се заложи сума от над 2 млн. лв., като половината от нея беше предназначена за покриване на неизпълнени плащания към фирмите.
Общината разполага с 1,5 млн. лв. за отиващия си сезон
През ноември миналата година община Варна обяви, че за зимна поддръжка разполага с 1,5 млн. лв. Колко от тях реално ще бъдат изхарчени, зависи от конкретната обстановка, подчертаха от кметската администрация. Така и не стана ясно обаче дали тези пари са до края на 2014-а или за цялата зима. В бюджет 2015 пък сумата е по-малко от 1,2 млн. лв. Дали намалението е в резултат на отчитаните по-малки разходи, е трудно да се прецени.
За съжаление опитите ни да се свържем както със зам.-кмета по финансите Пейчо Пейчев, така и с колегата му по инфраструктурата Христо Иванов останаха без резултат. Може би най-сигурният начин да се получи ясен отчет на парите за зимната поддръжка е Общинският съвет, или поне някой от членовете му да поиска точна справка от администрацията по силата на правомощията си за контрол на работата й. Твърде вероятно е обаче, докато дойде този отговор, всички просто да сме забравили за зимата и проблемите, свързани с нея, колкото и незначителни да бяха те този път.
Източник: "Народно дело"