Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
Комари заразяват кучета със смъртоносен паразит
Автор: Екип Varna24.bg 09:50 / 01.07.2015Коментари (0)1010
©
Бум на заразени домашни любимци с опасен паразит, пренасян от комари, отчитат ветеринари във Варна.

Дирофилариозата при кучета е паразитно заболяване, което се причинява от кръгъл червей (Dirofilaria immitis), развиващ се в кръвоносната система на гостоприемника. Заболяването се предава чрез кръвосмучещи комари или по кръвен път, пише БЛИЦ.

Паразитозата е широко разпространена в топлите средиземноморски страни - Гърция, Италия, Испания, в южните части на САЩ, а и напоследък в България. От 2001 година насам се регистрират средно около 20 случая годишно, доказани с кръвни изследвания, като броят им постоянно се увеличава.

Само за последната седмица в една ветеринарна клиника във Варна са регистрирани 10 случая на дирофилария. Болестта е характерна за животни, обитаващи райони около блата и гори. Смучейки кръв от здраво животно, комарите впръскват част от стомашното си съдържание и така "инжектират" ларвите в него. Краен гостоприемник е кучето. След дълъг инкубационен период от около 6 месеца се развиват възрастни паразити, които живеят в белодробните артерии и сърцето. Червеите са дълги 17-27 см. Колкото по-голям е броят на паразитите толкова по-тежка е болестта и завършва фатално.

Наличието на големия брой диагностицирани животни в морската столица показва, че в градската среда са се появили заразени комари, коментираха специалисти.

Поради зачестилите случаи на дирофилариоза ветеринари обясниха, че симптомите при четириногите са кашлица, лесна уморяемост, намалена физическа активност, отслабване, отказ от храна.

На този етап препаратът за борба с възрастните форми на паразитът се набавя трудно и цената му е доста висока. Може да се прави профилактика чрез таблетки. Най-застрашени са кучетата живеещи на открито и ловните породи. Въпреки това в последните седмици заболяването е било диагностицирано дори и при дребни породи кучета, живеещи само у дома, посочиха ветеринарните специалисти.

Профилактиката се извършва задължително след изследване за вече съществуващо заболяване, защото в противен случай може да е фатална. Диагноза се поставя на място в клиника чрез микроскопско изследване или с кръвен тест.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
Световна черна хроника
Катастрофи във Варна
Коледно-новогодишни празници 2023/2024
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: