Концесионерите на плажовете във Варна искат синхронизиране на таксите за смет, съобразно ЗУЧК. Това каза за Радио "Фокус" - Варна Андрей Василев, търговски директор на концесионера на градските ивици "Лазурен бряг 91". Той припомни, че през 2007 година в сила е влязъл Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, като в последствие по него са били направени няколко изменения. Едно от нещата, които преди около година е било внесено, като изменение е касаело допълнителната търговска площ и дефиницията за това в самия Закон.
"Всяко едно лятно заведение, особено тези, които са разположени на плажа имат освен закрита търговска площ, която досега беше с определена квадратура .Сега в ЗУЧК се казва, че тази площ не може да надвишава с еди колко си процента от активната плажна площ. Т.е. даде се дефиниция на това, какво е допълнителна търговска площ и колко трябва да бъде като квадратура. Всеки един концесионер през 2014-а година беше длъжен да се съобрази с това и да адаптира схемите, които е съгласувал с Регионалното министерство и след това да ги подаде в община Варна за издаване на нови разрешителни. Оттам дойде и проблемът, защото няма лятно заведение, което да функционира без открита търговска площ, тъй като те са търговски обекти със сезонен характер", разясни Василев. Той добави, че община Варна е наложила една допълнителна такса. Посочвайки тази допълнителна квадратура в таблиците, които са съгласувани с Министерството и след това са били внесени в община Варна, се е получило двукратно увеличаване на търговската площ. Така собствениците на заведения са били натоварени с допълнителна такса смет и съответно таксите са станали главоломно по-високи.
Андрей Василев посочи, че ако например доскоро за един плаж се е плащала такса от порядъка на 8000 лева, сега включвайки допълни площи е станала автоматично 25 000 лева. "На практика няма увеличение на търговската площ, няма и обекти, които да са по-големи като квадратура от това, което са били, тъй като ние няма как да поставяме повече неща от това, което ни разрешава министерството", добави още Василева. Той допълни, че именно затова концесионерите се обединяват около становището, че е недопустимо по-голяма такса смет защото този обект, за който се изчислява съответната такса не генерира повече смет.
"Затова внесохме едно предложение в община Варна тези допълнителни търговски площи, в които влизат душове, кошчетата за боклук, съблекалните и вишките, да бъде променена методиката на изчисление", обясни представителят на варненските концесионери. Той подчерта, че е имало и един друг парадокс, който за щастие вече е изгладен.