Трябва да бъде сформирана плажна полиция. Това съобщи за Радио "Фокус" - Варна Андрей Василева, представител на концесионерите на варненските плажове. Той посочи, че всяка година се говори за един и същи проблем, но все още има надежда, че нивото на плажна култура на хората ще се повиши.
"Ако ние не пазим мястото, което посещаваме няма кой друг да го пази. Естествено, все още виждаме замърсяване с бутилки, с хартиени отпадъци и храни. Стараем се, доколкото е възможно поне през активния сезон ивицата да бъде почистена", каза още Василев. По думите му, сериозен е проблемът със спасителите. Андрей Василев заяви, че в момента единствено БЧК може да организира курсове за спасители. В по-голямата си част курсовете, които се провеждат за спасителите са за такива, които взимат разрешителни за упражняване дейност за спасяване на басейни. Специалистът посочи, че все по-малко са спасителите, които имат желание да се записват за охрана на плажовете.
"Тук е може би мястото да кажа и за увеличаването на възрастовата граница, особено на градските плажове. Виждате по 50-60 годишни мъже са спасители и охраняват водните площи, което е недопустимо. Считам, че тази професия е за хора, които са доста по-млади", коментира още Андрей Василев.
Другият проблем, който се откроява според него е липсата на плажната полиция.
"За пореден път прочетох за желанието на политиците за полиция за закрила на животните, обаче според мен трябва да се помисли и за плажна полиция, особено за курортните комплекси и за местата, които са по-посещаеми от гостите на Варна и жителите на града. Категоричен съм, че през лятото е необходимо по-засилено полицейско присъствие", категоричен бе представителят на варненските концесионери.
Той алармира и за още един проблем - достъпът до крайбрежната алея с автомобили.
"Не казвам, че не трябва да го има, но движението на коли по крайбрежната, но движението на автомобили особено през летните месеци трябва да бъде регулирано от органи на полицията. Вие само виждате безразборното паркиране, на места на по два реда, а не дай си Боже да стане инцидент достъпа на линейки или на автомобилите със специален режим е много трудно. Трябва да се направи нещо, дали от община или полиция, няма значение, защото не е нормално да се пишат актове през месеците, в които на крайбрежната няма живот", каза в заключение Андрей Василев.