В този смисъл титлата "Европейска столица на културата" не се дава като заслуга за вече постигнатото, тя е едновременно инструмент и ключ за многопрофилната и дългосрочна промяна в облика на града. Инициативата ни приканва преди всичко да разпознаем културата като динамика, като начин на мислене, на творческо отношение към света и другия.
"Европейска културна столица" през 2019г. не трябва да се възприема като фестивална година или година с акцент на културните мероприятия в града. "Европейска столица на културата" се става и това е дългогодишен процес. Голямата цел на инициативата е да се надгради по-тясното разбиране за културата като сбор от различни изкуства и да бъде тя представена като двигател за развитие на общността и подобряване на градоустройството и икономическия пейзаж.
Титлата "Европейска културна столица" може да ни помогне да разрешим проблеми като изтичането на младите хора, централизацията на културния живот, инфраструктура и др. "Европейска столица на културата" е добра възможност да направим Варна освен по-богата с културни дейности, но и по-привлекателна и уютна за нас, нейните граждани, по-достъпна за хората с увреждания, по-желана туристическа дестинация за гражданите на света.
Варна вече се състезава. 13 града от България заявиха желание да се включат в надпреварата и имат на разположение още осем месеца, за да подадат своята проектна визия. В началото на 2014г. независима Европейска комисия ще избере за европейска столица на културата през 2019 г. един от състезаващите се градове. Едновременно същата процедура ще се проведе и за град от Италия. През 2019 г. двата града победители ще си партнират.
Варна е първият български град, подкрепен от 8 града в региона: Балчик, Каварна, Аксаково, Девня, Добрич, Шабла, Провадия и Бяла. Готовност да се присъединят към проекта заявиха и Генерал Тошево, Дуранкулак, Суворово и Дългопол.