Потърсен за коментар, човекът от мобилния телефон, даден на Атанасова, се оказа служител на общинския кучкарник. "Не е наша работа да прибираме трупове на други животни освен на кучета. Работя към кучкарника и ми е разпоредено с котки да не се занимавам", категоричен бе служителят, представил се като Алатов. Не по-различно бе мнението и на неговия началник - шефът на кучкарника Светослав Атаджанов.
"Никъде не е регламентирано със закон, че кучкарникът трябва да се занимава с дребните животни", каза той. По думите му, щом гражданите видели някаде труп на котка, нищо не им пречело сами да го изхвърлят в контейнера за смет, с помощта на найлонов плик и лопатка. "Не виждам разликата между труп на едно котенце и килограм развалена кайма или пиле, изхвърлени от някоя домакиня", каза още Атаджанов, запитан редно ли е животински трупове да попадат в контейнерите за боклук. По думите му, освен това сега времето било студено и не предразполагало към разложение и зарази, от които гражданите да се притесняват.
"На ден получаваме поне по пет сигнала за умрели котки. Не можем да издребняваме и да хабим средства и ресурс, за да ги събираме. По тази логика, трябва да извозваме и умрели врабчета", каза още шефът на кучкарника. Той даде ясно да се разбере, че никакви други животни освен кучетата не му влизат в задълженията.
Не на това мнение са обаче от Регионалната ветеринарно-медицинска служба във Варна. "По закон е задължение на общината, съответно на ресорната й служба да извозва труповете на животни", каза доктор Марин Маринов от РВМС. По думите му, когато някъде има по-голям труп се ангажира екарисажът, който разполагал със специализарна кола за извозването на едрогабаритни животни. "За всички останали трябва да отговаря кучкарникът, който разполага и с кола за извозването на животинските трупове", посочи д-р Маринов.
Източник: в. "Позвънете новини"