През последните две години, хората, които търсят дентални услуги в чужбина стават все повече, а световната криза засилва тази тенденция. Списание „Евродентал" посочва, че разликата между цените в САЩ и Великобритания от една страна и страните от Източна Европа и Азия, от друга, достига 70 %.
Комбинирането на почивка и лечение се стимулира не само от разликата в цените у дома и зад граница, но и от качеството на медицинския и туристически продукт. „Мостовете и коронките изместиха зеленчуците като основен поминък", така през 2002 г. медиите коментираха бумът на денталния туризъм по унгарско-австрийската граница.
Един милион жители на „слънчевия щат" Калифорния отиват всяка година в Мексико за здравен и най-вече дентален туризъм, отбелязва The Medical Care Journal. В индийския мегаполис Мумбай 40 % от груповите пациенти в денталните центрови са туристи от САЩ, Великобритания, Австралия и Нова Зеландия.
Турция успя да си отвовюва представително място като дестинация за медицински, спа и уелнес туризъм - всяка година близо 500 000 „здравни" туристи оставят в страната 200 милиона долара. Хърватия и Сърбия разполагат със сравнително добре развита мрежа от услуги, които се предлагат на чуждестранните гости.
Целта на конференцията „Дентален туризъм в България" е да се популяризира опита на съществуващите практики за дентален туризъм в Европа сред българските стоматолози и сред туристическите сдружения като алтернативна възможност за повишаване на бизнес-ефективността в страната ни.
В България има изключително професионално подготвени специалисти с луксозни клиники, които разполагат с модерна апаратура. Много от тях не отстъпват на елитните европейски дентални практики. Развитето на денталния туризъм в България е в интерс както за стоматолозите, така и и за туристическата индустрия.
По време на конференцията ще се поставят и дискутират въпроси и съвместно ще се търсят отговори, за да се положат основите на една отговаряща на европейските регламенти дейност, която да ни подготви за предизвикателството „дентален туризъм", предоставяйки качествен пакет дентални и туристически услуги по европейските стандарти.
Асоциацията на денталните дилъри в България (ADDE) е сдружение, обединяващо 43 български фирми, които търгуват с дентални изделия и притежаватт лиценз от Изпълнителната агенция по лекарствата за търговия на едро с медицински изделия и лекарствени продукти. Организацията е член на Асоциацията на денталните дилъри в Европа.
Източник: Днес +