© | | Баснословно златно съкровище се крие на дъното на Черно море в трюмовете на британския кораб "Черният принц". Тази легенда не дава мира на учени и иманяри вече 161 години. Първите умуват къде е лобното място на митичния параход - в дълбините край Севастопол или между Шабла и нос Калиакра, а вторите бленуват да докопат ценния метал, излят във формата на лири стерлинги.След множество експедиции, похарчени милиони и десетки хипотези загадката остава. Фактите разкриват само, че най-търсеният в Черно море кораб всъщност се е казвал "Принц" и е погубен при страховита буря на 14 ноември 1854 г. край град Балаклава, днес квартал на Севастопол.
Там построеният само година по-рано модерен железен параход с платна и мачти бил пратен да превози провизии и 46-и британски полк за участие в Кримската война. Това твърди справка от Националния морски музей в Гринуич, изпратена до варненския Военноморски музей. Според едни изследователи корабът бил преименуван от търсачи на съкровища на "Черният принц" за по-голяма загадъчност, според други - защото корпусът му бил черен.
Черен или не, "Принц" докарал в Черно море ценен товар. Според легендата в трюмовете имало 30 бурета със златни монети, предназначени за заплати на пратената в Крим армия на кралицата. След изнурителен преход от Албиона през опасния Бискайски залив, Средиземно море и проливите параходът стигнал до главната база на съюзническия флот в Балаклава. Котвите му обаче били загубени, а портът бил зает от друг кораб. Затова войниците били свалени на брега с лодки, а "Принц" останал да чака на рейд заедно с още няколко военни кораба.
За лош късмет се развихрила страховита буря, която потопила цялата флотилия. Окупацията на Крим продължила още 8 месеца, а веднага след края й започнал лов за потъналото злато на кралицата.
Първи през 1875 г. експедиция направили французите. Те открили десетина потопени кораба, но не и "Принц". После опитали италианци, норвежци, американци и германци. Следа от имането нямало чак до 1922 г., когато водолаз открил край Балаклава няколко златни монети. С декрет на Ленин незабавно болшевиките създали спецотряд ЭПРОН, който трябвало да открие "Принц". След 3 години отрядът намерил останки от железен кораб, а със задачата да търси съкровището се заели наети за целта японски водолази. Но и тази експедиция ударила на камък.
След половин век и похарчени за експедиции над 2 млн. златни рубли богатството останало неразкрито. Според някои изследователи то е мит, защото единствените, които никога не са го търсили, са самите британци. В архивите на музея в Гринуич липсват данни за бурета със злато. Описано е, че параходът е превозвал 40 000 униформи, ватени наполеонки, чорапи, ръкавици, гюллета, патрони и медицинско оборудване на обща стойност 500 000 лири стерлинги.
Това ли е прословутото съкровище на "Принц", или англичаните лъжат - не спират да се питат и до днес феновете на морските загадки. За да си отговорят, трябва да открият парахода, а и за мястото, където е потънал, също има спор.
И да е круширал при Белите скали край Балаклава, "Принц" може да е бил отнесен чак до български води, смята океанологът Траян Траянов. В книгата си "Тайните на морското дъно" той обяснява, че вълната и сукното на армейските шинели и бельо са осигурили значителна подемна сила, противодействаща на теглото на корпуса на парахода. Така, пробит и неуправляем, той може да е бил подхванат от Кримското течение, което се върти обратно на часовниковата стрелка, и да е потънал чак край северния български бряг.
Траянов сочи като доказателство инцидент от 1993 г. Тогава морето изхвърли до Шабла половината от кораба "Волгобалт 38". Ден по-рано той буквално е бил разсечен от вълните, но чак край остров Змейни до Украйна. Революционната хипотеза на Траянов, публикувана в "Морски вестник" преди 19 години, предизвика голяма полемика и провокира нови експедиции, този път край нос Калиакра. Вместо "Принц" през 2004 г. там водолази се натъкнаха на подобния като силует шведски параход "Кристина", който за съжаление е превозвал само дървесина.
Още 80 останки на кораби откриха океанолозите при скорошни изследвания на дъното между Калиакра и румънския нос Сиврибурун. "Нито една от находките не прилича на "Принц", така че търсенето продължава", даде надежда на романтиците шефът на Института по океанология при БАН проф. Атанас Палазов.
Източник: в. „Труд“ |